Do redakcji napisała dziś e-maila zdenerwowana mama:

„Czy zainteresowaliby się Państwo sprawą prezentu dla najmłodszej grupy wiekowej (3-latki) w PM 5 w Pabianicach? Dzieci dostały zabawkę niedostosowaną do wieku, tj. od 8 do 12 lat, która wewnątrz zawiera odczynniki chemiczne mocno barwiące i szkodliwe dla zdrowia. Większość rodziców jest oburzonych, ale przedszkole nie jest w stanie nic na ten temat powiedzieć”.

Zestaw „Małego geniusza”, który dostały przedszkolaki, przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8 -12 lat. Opakowanie zabawki zawiera ostrzeżenie, że przy obchodzeniu się z nią należy bardzo uważać: „Unikać kontaktu substancji chemicznych z wszelkimi częściami ciała, w tym szczególnie z ustami i oczami. Przeprowadzać eksperymenty z dala od małych dzieci i zwierząt”. Kwas cytrynowy, zawarty w zestawie „Małego geniusza”, powoduje uszkodzenie oczu.

Dlaczego takie zabawki trafiły do przedszkolaków?

- Od 3 lat prezenty dla dzieci wybiera i kupuje Rada Rodziców – wyjaśnia Ewa Ogińska, dyrektor PM 5. - My jako przedszkole przedstawiliśmy rodzicom projekt książeczek, ale nie zaakceptowali go. Rodzice sami wybrali te prezenty. Dlaczego te? Zamierzenie Rady Rodziców było takie, żeby rodzic uczestniczył w zabawach razem z dzieckiem, spędzał z nim czas. Wszyscy uczestnicy biorący udział w tym zebraniu wyrazili zgodę na te prezenty. Sami to kupili, zapakowali i zapakowane prezenty przywieźli do przedszkola. Przedszkole jako takie dołożyło tylko kalendarz z czekoladkami.