Pabianice są na 186 miejscu w rankingu ogólnopolskim pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. Im starsze osoby, tym chętniej się szczepią. Najwięcej osób, które podjęły decyzję na tak, jest w grupie wiekowej 40-59 lat. Zaszczepiło się 9.387 osób. W grupie w wieku 60-69 lat jest ich 6.434 i w grupie powyżej 70 lat – 8.025. Najgorzej sytuacja wygląda z osobami młodymi, między 20 a 39 rokiem życia. W tej grupie zaszczepiło się 5.970 osób.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, czyli od 12 do 19 roku. Tutaj zaszczepionych jest ponad tysiąc osób.

- Liczymy na to, że większość młodych ludzi, którzy są uczniami szkół, zostanie zaszczepionych we wrześniu. Szczepienia będą wykonywały między innymi nasze pielęgniarki – mówi Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w PCM.

Szczepienia w szkołach mają się odbyć w trzecim tygodniu września. Pierwszy tydzień nauki zostanie poświęcony na edukację. Mają być zorganizowane pogadanki na lekcjach wychowawczych i na spotkaniach z rodzicami. W drugim tygodniu szkoły dyrektorzy będą zbierać zgody od rodziców i opiekunów na szczepienie dzieci. Akcja szczepień zaplanowana jest od 13 do 19 września.

- Dostaliśmy harmonogram i będziemy się przygotowywać do tej akcji. Mówiliśmy już o tym uczniom podczas zakończenia roku szkolnego. Mamy też propozycje realizacji szczepień od jednej z pabianickich placówek – informuje Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach.

W powiecie pabianickim najwięcej osób do tej pory zaszczepiło się w gminie Ksawerów – 36,4 proc. Na drugim miejscu jest miasto Pabianice, a na trzecim Konstantynów Łódzki, gdzie preparat przyjęło po 35,8 procent mieszkańców. Gorzej sytuacja wygląda w gminach. W Lutomiersku mamy 31,8 procent zaszczepionych, a w Dłutowie 30,9 proc. W dwóch gminach szczepienia idą bardzo słabo i dotąd nie zaszczepiono nawet 30 procent mieszkańców. Tak jest w gminie Pabianice – 29,1 i w gminie Dobroń – 27,5 proc.

Nie ma problemu z rejestracją na szczepienie i wybraniem preparatu, którym chcemy się zaszczepić. Na najbliższy tydzień wolnych jest prawie 3.000 terminów, a na najbliższy miesiąc prawie 7.500.