Ponad setne spotkanie zgromadziło w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej ponad setkę pabianiczan – podróżników i sympatyków podróżowania.

Gośćmi specjalnymi było trzech obieżyświatów: Zygmunt Schmidt, Robert Lewera i Mariusz Łaniewski. To właśnie oni nie jeden raz opowiadali w bibliotece o swoich wojażach. Schmidt m.in. o pamiętnej wyprawie w Himalaje, gdzie zapadł na chorobę wysokościową i do szpitala w Katmandu musiał przetransportować go helikopter. Lewera – o pamiętnym zdobyciu Aconcaquy, gdy podczas zejścia z najwyższego szczytu zginęło trzech wspinaczy. Łaniewski – o swojej wielkiej miłości – Afryce.

Oprócz nich prelegentami Klubu Podróżnika było wiele innych osób – globtroterów z Pabianic (m.in. Michał Cessanis, Dorota Fibiger), ale nie tylko (łodzianin Michał Kiełbasiński czy piotrkowianin Witold Stawski).

Klub Podróżnika to inicjatywa szefów pabianickiego Klubu Turystyki Pieszej „Aaron”, działającego przy PTTK - Aleksandra Dudy i Kamila Lisiewicza. Ruszyła 4 stycznia 2011 roku.

- Ze swoimi opowieściami o świecie chcieliśmy wyjść do ludzi, do szerszego grona odbiorców – tłumaczy ideę powstania Klubu Podróżnika Aleksander Duda.

O tym, czy udało się zrealizować ten postulat, świadczy ilość osób, który przychodzą, zazwyczaj w piątkowe wieczory, na spotkania klubu do Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Łącznie gościliśmy już około 5.000 osób – wylicza Duda.

Podczas inauguracyjnego meetingu podróżnicy życzyli sobie jeszcze wielu ekscytujących podróży, dzięki którym nie zabraknie tematów na kolejne spotkania.

Kilka najbliższych jest już zaplanowanych. 18 styczna Ewa Marczewska będzie opowiadać o wyprawie do USA, 1 lutego -  Jarosław Szmytka o wejściu na kilka szczytów świata i miłości do gór, 8 lutego - Krzysztof Biskupski o zdobyciu Imja Tse w Nepalu.

Jakie plany ma Klub Podróżnika?

- Chcemy zapraszać więcej autorów książek podróżniczych – zdradza Aleksander Duda. - No i szukamy sponsorów.

ZOBACZ TEŻ: O miastach i miasteczkach na zachodzie USA.