Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie się od mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny o godzinie 20.00.
- W roku 2018 w pabianickiej EDK wzięło udział 175 uczestników pomimo trudnych warunków atmosferycznych – informuje Rafał Lipczyński, koordynator wydarzenia. - Co roku ilość osób się powiększa. W tym roku spodziewamy się przekroczenia liczby 200 uczestników.
Na Ekstremalną Drogę Krzyżową można zapisywać się poprzez stronę www.edk.org.pl. Na stronie znajdziemy wszystkie potrzebne, szczegółowe informacje na temat tras, łącznie z mapami. W tej chwili do wyboru jest 601 tras w 260 miejscowościach, w tym także poza granicami Polski, np. w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Islandii. Aby się zarejestrować na wybraną trasę, należy z listy wybrać województwo i trasę, którą chcemy przejść.


EDK nie ma charakteru zorganizowanej pielgrzymki, każdy wybiera się na nią na własną odpowiedzialność. Dopuszczalne są grupy liczące maksymalnie 10 osób.

- My jednak zalecamy drogę samotną lub w grupach 2-3 osobowych – dodaje Rafał Lipczyński.
Co jest nam potrzebne, by wyruszyć w trasę? Prowiant, wygodne, wodoodporne buty, latarka (najlepiej czołowa), odblaski, naładowany telefon komórkowy.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają minimum 40 kilometrów) oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat "wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie".

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarcza jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób.

Zgodnie z zaleceniami pomysłodawców, trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinna: mieć co najmniej 40 km; wymagać od uczestnika co najmniej 8 godzin marszu; biec poza głównymi drogami i poza terenami zaludnionymi; być pokonywana w nocy; być pokonywana w milczeniu.

Link do wydarzenia na Facebooku: EDK Pabianice