Dziś na Starym Rynku był happening ekologiczny „SOS dla wody”. Stanęło tutaj minilaboratorium wody. Oprócz rozmów o bezpieczeństwie nad wodą i zanieczyszczeniu wód były gry, zabawy i konkursy, nauka tańca z animatorami, w tym układanie gigantycznych ekopuzzli i mega-ekokrzyżówkę z zagadkami. Były nagrody - niespodzianki dla rodzin. 
 
- Zapraszamy do zabawy w sommeliera wody – mówił Krzysztof Rąkowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji - Na koniec wypuścimy w powietrze około 500 niebieskich balonów z hasłami i życzeniami dotyczącymi ochrony wód.
 
Projekt „Pabianicka EKOmoda – czyli czysta, zdrowa woda”, wyszedł spod ręki Agnieszki Lewery, która od kilku lat pisze tak zwane miękkie projekty, na które otrzymujemy dofinansowania. Dzięki dotacji z WFOŚiGW powstały też serwisy edukacyjne z grami i zabawami dla dzieci. 
 
- Dostaliśmy pieniądze na działania, które propagują ekologiczny i zdrowy styl życia – wyjaśnia Rąkowski. - Zdroje powinny pojawić się do końca października. Ale to nie koniec projektu.
 
Najwięcej skorzystają pabianickie dzieci. To dla nich przygotowano dziesięć interaktywnych spektakli teatralnych „Podwodny Świat”. W październiku obejrzy je w Młodzieżowym Domu Kultury około tysiąca dzieciaków. 
 
Powstanie też serwis internetowy, który polaże, że nasza woda pełni wiele funkcji. Nauczy dzieci i dorosłych, jak postępować z wodą, jak racjonalnie nią gospodarować.
 
- Przede wszystkim uczy najmłodszych pabianiczan, że warto pić wodę – dodaje Rąkowski. - Nie zapominamy również o naszych seniorach. Wspólnie z Pabianickim Centrum Medycznym zostanie opracowany kalkulator nawodnienia. Dzięki temu będziemy mogli sami wyliczyć, ile wody powinniśmy wypijać codziennie.
 
Osoby, które zalogują się do kalkulatora nawodnienia w internecie i będą systematycznie pić wodę, a następnie korzystać z kalkulatora, uzbierają punkty wymieniane na nagrody.
 
ZWiK kupił też mobilny eko-kiosk. Wszyscy będziemy mogli z niego korzystać na imprezach i festynach miejskich. Dzieciaki będą miały dostęp do gier i quizów. Poprzez zabawę będą się uczyć, dlaczego woda jest tak ważna w naszym życiu.
 
- Urządzamy konkurs fotograficzny „Woda zmienną jest”. Przez fotografię będziemy pokazywać, jaką rolę woda odgrywa w naszym życiu – dodaje Rąkowski. - W połowie października wręczymy nagrody.