Na tablicach ogłoszeń w spółdzielczych blokach pojawiły się informacje o zadłużeniu czynszowym lokatorów. Regularnie czynsz płacą najczęściej mieszkańcy osiedli Piaski i Centrum.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę spółdzielców na sąsiadów, którzy żyją na ich koszt - mówi Andrzej Piechocki, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Przez brak tych pieniędzy nie możemy przeprowadzić remontów, które zaplanowaliśmy. W sumie to 9 milionów długu.

Najwięcej długów mają mieszkańcy bloków przy ulicach: Waltera-Jankego, Myśliwskiej, Ossowskiego, Dolnej, Małej, Grota-Roweckiego, Nawrockiego i Mokrej.

- Gdyby ten dług rozłożyć na wszystkich, to średnie zadłużenie na mieszkanie wyniesie 858 zł - wylicza Marek Kwiatkowski, rzecznik PSM.

Na czołowe miejsca w rankingu najbardziej zadłużonych bloków zapracowało 17 lokatorów. W bloku przy ul. Wajsówny 1 mieszka 6 rodzin, których dług wobec spółdzielni waha się od 3.000 do 14.000 zł. Jeden z lokatorów bloku przy ul. Drewnowskiej 26/28 ma zaległości w wysokości 36.000 zł. Przy ul. Smugowej 12 czynszu nie płaci 7 rodzin. Dług jednej z nich urósł już do 24.000 zł.

- Wiem, że większość dłużników to ludzie biedni, którym ciężko się żyje - mówi prezes Piechocki. - Są jednak i tacy, którzy nie płacą, bo nie chcą. Żyją na nasz kredyt.

Przeciwko dłużnikom PSM występuje do sądu z pozwami o eksmisję. Trzech dostało nakazy eksmisyjne, a przeciwko kolejnemu trwa postępowanie sądowe. Jeden przestraszył się eksmisji i spłacił dług. Trzech lokatorów zostało wykreślonych z rejestru członków spółdzielni, a 4 kolejnych to niebawem czeka.


***
Najbardziej zadłużeni są lokatorzy bloków przy ul.: Wajsówny 1, Drewnowskiej 26/28, Smugowej 12, Podleśnej 3a, Piotra Skargi 81, Popławskiej 40, Popławskiej 30/38, Mokrej 23, Wajsówny 4, Grota-Roweckiego 35.