Największe żniwo koronawirus zebrał podczas wyjazdu zorganizowanego dla seniorów, z których znaczna większość była z Konstantynowa Łódzkiego. Na 40 uczestników z naszego rejonu zakażone są aż 32 osoby.

- Apelujemy o to, aby w tym roku odpuścić sobie tego rodzaju eskapady – mówi Małgorzata Sumińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pabianicach. - Szczególnie prośba ta dotyczy osób starszych, które są bardziej narażone na powikłania po zakażeniu.

Osoby starsze częściej niż młode trafiają do szpitala. 4 z nich są w stanie ciężkim i oddychają przy pomocy respiratora. Obecnie z powiatu pabianickiego hospitalizowanych jest 21 zakażonych koronawirusem Covid-19.

W powiecie pabianickim jest dzisiaj (poniedziałek) 97 chorych.

- Niedługo przekroczymy setkę. Jeśli będziemy mieli przez kilka dni pod rząd stały, duży przyrost zakażeń, to wejdziemy w żółtą strefę – dodaje Sumińska.

Coraz częściej zdarza się, że osoby zakażone trafiają na SOR. W minionym tygodniu było kilka takich przypadków.

Zakażenie potwierdzono również u pacjenta na oddziale wewnętrznym I w Pabianickim Centrum Medycznym. Przez kilka dni nie było przyjęć. Obecnie oddział pracuje normalnie.

Od początku pandemii w powiecie pabianickim odnotowano 220 przypadków zakażenia Covid - 19. Kwarantanną objętych jest ponad 300 osób.