• W sierpniu pątnicy wyruszą do Niepokalanowa i na Jasną Górę

  • Zmieniły się zasady zapisów na pielgrzymkę

  • Pabianice będą gościć też na postojach piechurów z innych miejscowości

Za nami w tym roku już dwie pabianickie pielgrzymki na Jasną Górę. Na miejsce wybrało się 30 biegaczy, w tym jeden ksiądz. 23 czerwca wyruszyła zaś pielgrzymka rowerzystów.

Wkrótce przyjdzie czas na piechurów. 10 sierpnia wyrusza z Pabianic 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Ewangelizacyjna do Niepokalanowa. Organizuje ją parafia św. Mateusza. Pątnicy będą maszerować przez 4 dni.

- W tym roku mszy świętej w dniu wyjścia pielgrzymki będzie przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś – informują organizatorzy.

Arcybiskup Ryś to znany z wielu publikacji książkowych i wypowiedzi w mediach „szef” łódzkiej archidiecezji.

Jaki jest plan pielgrzymki? Całe dni marszu i noclegi. Łącznie do przejścia jest prawie 119 km.

- Nocujemy kolejno w Kurowicach, Jeżowie i Skierniewicach – informuje ks. Maciej Rojkowicz, kierownik.

Co czeka na mecie?

- Po przybyciu do Niepokalanowa gromadzimy się wieczorem na wspólnym ognisku.

Następnie pielgrzymi spędzają dwa dni w Niepokalanowie, gdzie uczestniczą w uroczystościach i nocnym czuwaniu. Wrócić można autokarem lub na własną rękę. Zapisy trwają do 5 sierpnia.

To już 550. raz!

Wielki jubileusz przeżywa w tym roku Pabianicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Tradycja podaje, że jest to już 550. przemarsz pątników z naszego miasta do Częstochowy. Kierownikiem będzie ks. Przemysław Kansy.

Kiedy start? Jak co roku, 20 sierpnia. Na dobry początek pielgrzymów czeka msza św. w kościele św. Mateusza o 5.30. Nie ma niespodzianek: pielgrzymi będą szli 4 dni, na Jasnej Górze spędzą 3, wracać będą przez 3 kolejne. Trasa nie została zmieniona, mogą się zmienić jedynie miejsca postojowe.

Tak wyglądał ubiegłoroczny wymarsz.

Również ta pielgrzymka może liczyć na wsparcie arcypasterza Grzegorza Rysia. Duchowny będzie pielgrzymował z pabianiczanami 23 sierpnia, przez cały dzień.

Zapisy ruszają 11 sierpnia. Przyjmuje je parafia św. Maksymiliana. Co istotne, w tym roku nie będzie można się zapisać na miejscu zbiórki. Powód? Przepisy RODO.

Przystanek: Pabianice

Pabianice będą też gościć pielgrzymów z innych miejscowości. 20 sierpnia zahaczy o nas pielgrzymka ze Zgierza. Piechurzy będą szli przez Konstantynów i Górkę Pabianicką do Pabianic i dalej w stronę Pawlikowic. Przenocują w Dłutowie. 21 sierpnia około południa będą u nas jeść obiad pielgrzymi z Łodzi. Na nocleg również udadzą się do Dłutowa.