Kierowców jadących ulicą Lutomierską w stronę Partyzanckiej zaskoczył dziś widok policjantów ruchu drogowego i młodzieży z plakatami. Co się stało?

– Mamy Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – tłumaczy insp. Cezary Petrus, komendant pabianickiej policji. – Zorganizowaliśmy happening, którego ideą przewodnią jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.

Policjanci z pabianickiej komendy rozdawali ulotki kierowcom aut, którzy zatrzymywali się na światłach. Do akcji włączyli się uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 1. Młodzi ludzie trzymali plakaty z hasłami:"Po alkoholu nie wsiadam za kółko","Zwolnij", "Szanuj życie", "Zapnij pasy", "Jedź ostrożnie".Trzech na czarno ubranych chłopaków trzymało kartki z informacjami o ofiarach śmiertelnych wypadków, jakie wydarzyły się w tym roku na drogach pabianickiego powiatu: 41-letni Janusz - nie rozejrzał się na pasach, 25-letni Kamil - z pośpiechu wbiegł na jezdnię, 31-letni Filip -rozmawiał przez telefon prowadząc samochód.

Pomysłodawcy heppeningu wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników.

W tym roku na naszych drogach doszło do 45 wypadków, w których rannych było 49 osób. 3 osoby zginęły. W roku 2017 doszło do 70 wypadków, rannych było 89 osób, a 2 zginęły. W 2016 roku były 92 wypadki ,107 rannych i 9 ofiar śmiertelnych.