Poniższe pismo Krzysztof Rąkowski (w imieniu zarządu Koalicji Obywatelskiej) przesłał do prezydenta Pabianic, Grzegorza Mackiewicza oraz do zarządu powiatu pabianickiego.

„W ostatnich dniach bardzo zaniepokoiły nas skandaliczne zapowiedzi Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka o wyciąganiu konsekwencji wobec nauczycieli i uczniów zaangażowanych w ostatnie protesty w całym kraju. Za tym poszły niestety także pisma oraz wiadomości w celu zbierania od dyrektorów szkół danych o aktywności i działaniach środowiska oświatowego w protestach.

Nie można tego odebrać inaczej jak tylko próby zastraszania nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty – wobec czego wyrażamy zdecydowany sprzeciw!

Każdy uczeń, nauczyciel, rodzic i pracownik oświaty ma konstytucyjne prawo wyrażania swoich poglądów, a zbieranie jakichkolwiek informacji na temat ich zaangażowania i udziału w protestach przez Kuratorium i Ministerstwo Edukacji Narodowej, to niczym nieusprawiedliwiona forma represji!

Tym samym zwracamy się z prośbą do Pana Prezydenta o wsparcie szkół w tej trudnej sytuacji i skierowanie do dyrektorów apelu o nieprzekazywanie do kuratorium żadnych danych.

Brońmy wspólnie praw obywatelskich nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników oświaty!”

Zobacz też:  Flajszer w sprawie protestów: „proszę o nieangażowanie uczniów w spory światopoglądowe”. List do nauczycieli:​