Minionej niedzieli do wiernych zaapaleował Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Najbliższy czas w Polsce związany jest ze wzmożonymi odwiedzinami cmentarzy i modlitwami za zmarłych. Przypominam, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego proszę o odkładanie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, tak, aby unikać dużych zgromadzeń – apeluje metropolita łódzki.

Archidiecezja Łódzka prosi wiernych o odpowiedzialne zachowanie w czasie epidemii. Chodzi o zachowanie dystansu w kościołach i noszenie maseczek. Metroplita łódzki w swoim liście apelował również do wiernych o przyjmowanie komunii świętej „na rękę”.

- Prosimy, aby ze względów sanitarnych uczestniczyć w maseczkach podczas nabożeństw, maseczki można pobrać pod chórem – informuje w ogłoszeniach parafia Bożego Miłosierdzia w Pabianicach.

Arcybiskup udzielił już wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta do 15 listopada wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

- W uroczystość Wszystkich Świętych nie będzie mszy i procesji na pabianickich cemntarzach – informuje parafia Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach.

- Ze względu na pandemię koronawirusa  w tym roku  na cmentarzach nie będzie odprawianych żadnych mszy św.  Nie będzie też procesji z poświęceniem grobów – czytamy na stronie parafii Chrystusa Króla w Pabianicach.

Kuria apeluje również do wiernych, którzy przebywają w kwarantannie o uczestnictwo w nabożeństwach online, lub transmitowanych w radiu i telewizji. O godz. 7:30 na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka oraz na stronie Archidiecezji Łódzkiej są transmitowane msze z prywatnej kaplicy domu biskupiego. Przewodniczy im arcybiskup Grzegorz Ryś.