Wizytą,  duchownego w Pabianicach, a dokładniej jego wypowiedzią zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ten sam, który po naszym artykule: „Żyletki pod wlepkami. Kto robi takie rzeczy?!”  zgłosił sprawę tych niebezpiecznych pułapek pabianickiej policji kryminalnej.

Tym razem chodzi o wydarzenie sprzed kilku lat. W 2013 roku w parafii Najświętszej Maryi Panny abp Marek Jędraszewski wygłosił wykład w ramach cyklu „Dialogi młodych o wierze”. W swoim wystąpieniu ostrzegał zgromadzonych m.in. przed szerzącą się ideologią gender oraz zagrożeniami dla naszej cywilizacji.

- Mogę sobie wyobrazić, że w roku 2050 nieliczni biali będą pokazywani innym rasom ludzkim tu na terenie Europy, tak jak Indianie są pokazywani w Stanach Zjednoczonych, w rezerwatach” - mówił.

To właśnie tę wypowiedź przytacza OMZRiK, uzasadniając że: „biskup Marek Jędraszewski publicznie wypowiadał zdania w którym straszył białe dzieci tym, że te o ciemnym kolorze skóry chcą im zrobić krzywdę. Jędraszewski przypisywał wszystkim ludziom o ciemnej karnacji złe intencje i twierdził że stanowią "zagrożenie dla białych ludzi".

- Nasze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Jędraszewskiego trafiło już do Prokuratury Rejonowej w Pabianicach – zapowiada Ośrodek. - Przedstawiciele Ośrodka zostali już w tej sprawie przesłuchani. W najbliższych dniach prokuratura powinna podjąć decyzję o wszczęciu śledztwa.

To nie pierwsza reakcja Ośrodka na wypowiedzi abpa Jędraszewskiego. Ostatnio podobne zawiadomienia o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa wpłynęły do krakowskiej prokuratury.