Była niedziela, msza św. z okazji dożynek, gdy rosły mężczyzna prysnął gazem w twarz burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka. Ucierpiała też stojąca obok była wojewoda województwa łódzkiego Jolanta Chełmińska (obecnie doradca marszałka województwa łódzkiego). W drugiej ręce napastnik trzymał elektryczny paralizator. Gdy burmistrz odwrócił się tyłem, by ochronić twarz przed strumieniem gazu, napastnik poraził go paralizatorem. Stało się to podczas niedzielnej uroczystości dożynkowej w Łasku, w trakcie mszy św. w kolegiacie. 
Napastnik to Julian Sz. Został natychmiast zatrzymany przez policjanta, który w czasie wolnym po pracy był w kościele. To młodszy aspirant Szymon Łubisz, zastępca dyżurnego z Komendy Powiatowej w Pabianicach. Jako strażak OSP Wiewiórczyn był na mszy dożynkowej. Odważnie i szybko zareagował. Obezwładnił napastnika.
 
- Stałem w innej części kościoła. Gdy zobaczyłem, co się stało, razem z kolegą, który jest karateką, podbiegliśmy do napastnika. To był wysoki, ważący około 120 kg mężczyzna. Stanisław Kołodziejski powalił go od tyłu na ziemię, a ja już nie pozwoliłem mu wstać. Pomagało nam jeszcze dwóch mężczyzn – relacjonuje zdarzenie Łubisz.
 
Policjanci z Łasku przesłuchują świadków i wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Funkcjonariusze ustalają, co było motywem działania sprawcy. Apelują również do świadków zajścia o zgłaszanie się do tamtejszej komendy.
 
Napastnik to 58-letni Julian Sz. - mieszkaniec gminy Łask ze wsi Wola Bałucka. Został zatrzymany. Zabezpieczono paralizator i pojemnik z gazem. Pokrzywdzonemu burmistrzowi udzielono pomocy medycznej. Policjanci będą sprawdzać, czy napaść ma związek z pełnioną przez pokrzywdzonego funkcją burmistrza. Wszystko wskazuje na to, że 58-latek usłyszy zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. Za ten czyn może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
 
W zdarzeniu ucierpiały również dwie kobiety. 62- i 84-latka zostały zabrane na badania do szpitala.
 
Komendant policji w Pabianicach - inspektor Cezary Petrus wystąpił o przyznanie nagrody motywacyjnej dzielnemu policjantowi.
 
- Z uwagi na wzorową postawę w tak trudnej sytuacji, szybkość i słuszność natychmiastowych decyzji wystąpiłem o nagrodę dla młodszego aspiranta Szymona Łubisza – informuje komendant Petrus.
 
----------
Mł. asp. Szymon Łubisz w policji jest od 12 lat. W KPP Pabianice pracuje od 15 maja. Jako strażak ochotnik działa w OSP Wiewiórczyn od 1994 roku. Jest prezesem Wojskowego Koła PTTK przy Klubie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, z którym jest związany od 23 lat.