Na spotkanie z cyklu Rozmowy o Wolności zaprasza pabianicki KOD.

- Udało się nam zaprosić prof. Leszka Balcerowicza - mówi Janusz Nagiecki.

Spotkanie KOD urządza w Fabryce Wełny przy ul. Lipowej.

Ponad 20 lat temu prof. Balcerowicza do Pabianic zaprosiła Unia Wolności. Był na spotkaniu w Urzędzie Miejskim, gdzie przyjęli go między innymi Jacek Gryzel i Maciej Wyrzykowski. Potem odmówił przejazdu autem na obiad na ul. Piłsudskiego. Poszedł pieszo, a właściwie prawie pobiegł. Przyznał wtedy, że codziennie biega i dużo chodzi. Dla zdrowia. Obiad zjadł w restauracji Jubilatka.

 

Jak podaje strona balcerowicz.pl:

Leszek Balcerowicz (ur. 1947) - ekonomista, profesor Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie; posiada dyplom MBA St. John`s University w Nowym Jorku; jest autorem reform ekonomicznych przeprowadzonych po upadku komunizmu w 1989 r. w Polsce; był wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym po II wojnie światowej niekomunistycznym rządzie RP; prezes Narodowego Banku Polskiego (2001-2007); doktor honoris causa 30 uczelni krajowych i zagranicznych; autor ponad 100 publikacji o tematyce ekonomicznej wydanych w kraju i zagranicą; wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami polskimi i międzynarodowymi, w tym - Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, które otrzymał w 2005 r. za wkład w transformację ustrojową w Polsce. W 2007 r. Leszek Balcerowicz założył think-tank – Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR, w której pełni funkcję przewodniczącego rady.
 
Leszek Balcerowicz jest architektem zmian ekonomicznych w Polsce, zainicjowanych w 1989 r. Stworzył plan i wdrożył odważne reformy stabilizacji i transformacji polskiej gospodarki po upadku komunizmu. We wrześniu 1989 r. Leszek Balcerowicz został wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym po drugiej wojnie światowej niekomunistycznym rządzie Polski. Był również przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego przy Radzie Ministrów. Swoją pozycję w rządzie piastował do grudnia 1991 r. Od kwietnia 1995 r. do grudnia 2000 r. był przewodniczącym Unii Wolności – partii politycznej postulującej zwiększanie wolności gospodarczej. Od 1997 r. do czerwca 2000 r. ponownie pełnił urząd wicepremiera, ministra finansów oraz przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego przy Radzie Ministrów. W latach 2001-2007 pełnił funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego.
 
W latach 1992-2000 Leszek Balcerowicz był przewodniczącym Rady Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) w Warszawie. W 2006 r. został członkiem rady amerykańskiego Instytutu Finansów Międzynarodowych. Od 2006 r. jest członkiem korespondentem Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności. W 2007 r. Leszek Balcerowicz założył think-tank – Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR, w której pełni funkcję przewodniczącego rady. W latach 2009-2011 był przewodniczącym rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP). W 2011 r. został członkiem Doradczego Komitetu Systemowego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.
Jest również członkiem posiadającym status Distinguished Associate Międzynarodowego Atlantyckiego Towarzystwa Ekonomicznego (IAES), członkiem międzynarodowej Grupy Trzydziestu (G-30) - ekonomicznej grupy doradczej z siedzibą w Waszyngtonie, a także honorowym przewodniczącym brukselskiego think tanku Breugel. Leszek Balcerowicz jest również członkiem Grupy Pallanza – corocznego spotkania liderów z Europy i Stanów Zjednoczonych, organizowanego przez włoski Instytut Bruno Leoni.
 
Leszek Balcerowicz wygłasza wykłady i seminaria na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony doktoratami honoris causa wielu uniwersytetów w Polsce i za granicą.