Metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś zareagował na pedofilię w kościele. Do 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej wysłał dokumenty do podpisania. To dokument papieski – „Motu Proprio – Vos estis lux mundi”, dokument diecezjalny – „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej”, a także deklaracje respektowania dokumentu diecezjalnego.

Teraz dokumenty zostaną przekazane wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym oraz osobom świeckim, które w jakikolwiek sposób zaangażowane są w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła. Książa mają tydzień na to, aby odesłać podpisany dokument do arcybiskupa.

Dziekanem pabianickiego dekanatu jest ks. Ryszard Stanek. Podlegają mu wszystkie pabianickie parafie oraz parafia św. Marcina w Górce Pabianickiej, parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie i parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Woli Zaradzyńskiej.

Dokument „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej” liczy 88 stron. Są tam opisane wszystkie czyny uznane za wykorzystanie seksualne dziecka, począwszy od używania do tych celów internetu, do cielesnego kontaktu z dzieckiem. I to bardzo szczegółowo…

Jakie są formy wykorzystania seksualnego dziecka?

„Rozróżnia się obcowanie płciowe (spółkowanie) oraz tak zwane inne czynności seksualne. Obcowanie płciowe może być dopochwowe (waginalne), doodbytnicze (analne) oraz z wykorzystaniem jamy ustnej (oralne).

Tak zwane inne czynności seksualne mogą być z kontaktem fizycznym: (dotykanie narządów płciowych dziecka, piersi, całowanie w usta z penetracją jamy ustnej językiem, dotykanie narządów płciowych sprawcy przez dziecko, ocieractwo, całowanie intymnych części ciała dziecka itp.) lub bez kontaktu fizycznego (rozmowy o treści seksualnej bezpośrednio lub za pośrednictwem telefonu, Internetu, ekspozycja anatomii i czynności seksualnych, oglądactwo – voyeryzm)”.

Zamieszczono w nim też m.in. „Kodeks zachowań wobec dzieci i młodzieży wspólny dla wszystkich dzieł duszpasterskich Archidiecezji Łódzkiej”, „Kodeks zachowań katechety”, „Zasady postępowania w przypadkach oskarżeń o wykorzystanie seksualne” oraz omówiono dokładnie działania profilaktyczne i prewencyjne.

Księża podpisują załączniki: „Deklaracja respektowania Zasad ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczej Archidiecezji Łódzkiej”, „Zobowiązanie się do właściwego korzystania z Internetu, komputerów i zasobów online w ramach wykonywania pracy i posługi duszpasterskiej w Archidiecezji Łódzkiej”.