To pomysł na zagospodarowanie terenu po warsztatach „mechanika”. W 2011 roku starosta Krzysztof Habura planował zbudować tu krytą pływalnię i sztuczne lodowisko. Miały być oddane do użytku w 2018 roku. Z planów nic nie wyszło. Powiat nie dostał potrzebnego dofinansowania od państwa, mimo że w 2015 r. zmodyfikowano wniosek i ponownie wystartował po dofinansowanie z Ministerstwa Sportu.

Inwestycja była też zbyt kosztowna, by Starostwo mogło samodzielnie udźwignąć wydatek aż 20 mln zł. W budżecie miało tylko 4 mln zł na wkład własny. Starosta postanowił zbudować tu coś innego. Co?

– Planujemy w tym miejscu zbudować salę sportową – mówi Habura. – Hala powiatowa przy św. Jana pęka w szwach. To była udana inwestycja, ale jak się okazuje, potrzeby są o wiele większe.

W hali przy „mechaniku” zajęcia z WF-u mają mieć uczniowie pabianickich szkołach średnich. Znajdzie się też miejsce dla klubów sportowych.

– Jesteśmy w stanie wykonać to na własny koszt – zapewnia starosta. – Koszty szacuję na ok. 5 mln zł. W przyszłym roku planujemy zgromadzić dokumentację, a budowę zacząć w 2022 roku.