Na początku pandemii prezydent szacował, że w budżecie miasta braknie aż 15 milionów złotych. Bał się, że trzeba będzie zaciągnąć kredyt konsumpcyjny. Gospodarka jednak szybciej, niż przewidywano podnosi się z upadku i urzędnicy szacują, że będzie tylko o 10 milionów mniej.

- Poradzimy sobie bez kredytu – zapewnia Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic. - Wszystkie jednostki miejskie do pandemii i oszczędności podeszły bardzo poważnie i dzięki temu nie znaleźliśmy się w tak trudnej sytuacji.

Dlatego będą realizowane zadania z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory stały pod znakiem zapytania. Chodzi o oświetlenie w parku Wolności, zakup ubrań specjalnych dla OSP Pabianice, rewitalizację terenu zielonego przy ul. Konopnickiej 39 i zakup książek dla Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ruszą też inwestycje. 4 sierpnia został złożony do premiera wniosek w sprawie dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dostaniemy z niego ponad 18 milionów złotych.

- Wysokość jest proporcjonalna do wielkości inwestycji w mieście. Dzięki temu dostaniemy tak dużo – dodaje Mackiewicz.

Według Ministerstwa Rozwoju pieniądze mają trafić na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu. Jak tylko się pojawią pójdą na inwestycje, które planowane były na przyszły rok. Najwięcej pochłonie budowa szkutnii na Lewitynie (ok. 5 mln) i wielofunkcyjna hala sportowa wraz z zapleczem przy SP 13 na terenie PTC (4 mln). Kolejne planowane inwestycje to: amfiteatr w parku Wolności (3 mln), bieżnia i oświetlenie na MOSiR-ze (3 mln) oraz modernizacja boiska Orlik przy SP 3 (350 tys.) i modernizacja Górki Aktywności w parku Wolności (140 tys.)

2,5 miliona złotych pójdzie na drogi. Ponadto dokończona zostanie droga dojazdowa do kociarni za 160 tys.

Ogłoszony został nabór wniosków z drugiej transzy Funduszy Inwestycji Lokalnych. Projekty mają dotyczyć przede wszystkim szkół i przedszkoli.

- W to idealnie wpisuje się projekt budowy kompleksu oświatowego na Zatorzu. Złożymy wniosek. Mamy na to trzydzieści dni – mówi prezydent.

Miasto chciałoby na ten cel pozyskać 50 milionów złotych.