Od ponad tygodnia przedstawiciele Kauflanda - sieci supermarketów, rozmawiają z szefami Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Kaufland chce w Ksawerowie wybudować centrum magazynowe i zakład przetwórstwa mięsnego. Zamierza w czerwcu 2005 roku rozpocząć inwestycje na obszarze 20 hektarów specjalnej strefy ekonomicznej. Strefa ma 40 ha. Z tego jeszcze 25 ha czeka na zagospodarowanie.

- Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja - mówi Rafał Tustanowski, zastępca wójta Ksawerowa. - Kaufland przeznaczył na nią 150 mln zł i zapewnia o stworzeniu minimum 150 nowych miejsc pracy.

Największym problemem jest brak dogodnej drogi dojazdowej do miejsca budowy.

- Budowa nowej drogi wiąże się z rozbiórką budynku i przesiedleniem kilku rodzin - mówi wicewójt.

Możliwe jest również wzmocnienie i modernizacja już istniejącej drogi gruntowej. Wiążę się to jednak z koniecznością wyburzenia trzech małych bloków i znalezieniem lokali zastępczych dla 19 rodzin. Przedstawiciele Kauflanda rozważają teraz co będzie im się bardziej opłacać.


***
Kaufland - niemiecka sieć supermarketów. W Polsce liczy 42 markety. Na naszym rynku działa od 2000 roku. Tego lata otwiera kolejny supermarket na terenie upadłego Pamoteksu w Pabianicach, przy ul. Kilińskiego.