Na jego wdrożenie magistrat wyda blisko 7 mln złotych. 8 września podpisał umowę z firmą Sprint z Warszawy, która wygrała sierpniowy przetarg.

– Cieszę się, że kolejne miasto zaufało nam i powierzyło realizację ITS u siebie - powiedział Sławomir Wojtacki, prezes zarządu Sprint S.A. - Obserwując funkcjonowanie wcześniejszych naszych realizacji, m.in. w sąsiadującej z Pabianicami Łodzi i kilkunastu innych miastach, widzimy, że system ten wydatnie poprawia komfort mieszkańców.

Co da nam Inteligentny System Trasportowy (ITS)?

Na najważniejszych przystankach w mieście (m.in. na Waltera-Jankego, Grota-Roweckiego, Nawrockiego, Kilińskiego i św. Jana) zostaną uruchomione 23 tablice informacyjne, pokazujące rzeczywisty czas przyjazdu komunikacji miejskiej. Umożliwi to montaż komputerów pokładowych wyposażonych m.in. w geolokalizację we wszystkich pojazdach publicznego przewoźnika. Dodatkowych 16 tablic stanie na przystankach autobusowo-tramwajowych, które zostaną zbudowane w ramach modernizacji linii.

Ponadto, na 26 przystankach będzie działał monitoring wizyjny. Wykonawca dostarczy też odpowiednie oprogramowanie informatyczne i dostosuje do obsługi systemu dyspozytornię MZK i serwerownię. „Liftingu” doczeka się też strona internetowa miejskiego przewoźnika, a pasażerowie dostaną swobodny dostęp do najważniejszych informacjach o przejazdach dzięki aplikacji mobilnej.

Według zapewnień Sławomira Wojtackiego, na inwestycji zyska też Miejski Zakład Komunikacji. Usprawni ona zarządzanie i serwisowanie taboru, a tym samym ułatwi utrzymanie go w dobrym stanie technicznym.

- To bardzo ważne dla zrównoważonego i ekologicznego rozwoju miasta – dodał prezes.

Zakończenie prac nad wdrożeniem systemu zaplanowano do 8 września 2022 roku. Stworzenie ITS to koszt 6,8 mln zł, z czego 85 procent pochodzi z unijnego dofinansowania w ramach projektu „Modernizacji i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”  oraz ze środków budżetu państwa.