Jeśli ktoś z domowników jest na kwarantannie to nie możesz wejść na teren szkoły. To oznacza, że takie osoby nie będą mogły napisać matury w terminie. Należy też zachować odległość na półtora metra. Wchodząc do szkoły trzeba będzie mieć zakryte usta i nos. Na sali egzaminacyjnej maseczkę będzie można zdjąć. Tych i wielu innych obotrzeń sanitarnych będą musieli przestrzegać absolwenci szkół średnich, którzy napiszą maturę w czasie epidemii koronawirusa.

Każdy z uczniów będzie mógł używać tylko tych przyborów do pisania, które ze sobą przyniesie. Jeśli będzie chciał skorzystać ze słownika to wtedy obowiązkowo będzie musiał zdezynfekować dłonie. Nie będzie też radosnych rozmów po zakończonym egzaminie. W zaleceniach napisano, aby uczniowie poszli do domu, a emocjami podzielili się telefonicznie lub przy pomocy mediów społecznościowych. Gdy źle się poczujesz masz poprosić nauczyciela.

- Na pewno matura w takich warunkach będzie bardziej stresująca, niż wyglądało to w latach ubiegłych. Najważniejsze jednak, że nie będziemy musieli mieć maseczek na sali, bo wtedy mogłyby być nawet omdlenia – mówi Natalia Wawrzyniak z ZS 3.

W szkołach sale przygotowano tak, aby spełniały wymagania sanitarne i zabezpieczono odpowiednią liczbę komisji na każdym z egzaminów.

- Staramy się zapewnić jak to będzie możliwe maksymalnie bezpieczne warunki, z zachowaniem odległości i zabezpieczeń – zapewnia Agnieszka Kulpińska – Górska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3.

Nie wprowadzono ograniczeń dotyczących liczby uczniów piszących w jednej sali. Nadal można pisać egzamin w sali gimanstycznej. Dyrektorzy będą jednak musieli zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odstępów. Ławki mają być rozstawione co 1,5 metra. Oznacza to, że na przykład w sali gimanstycznej w II Liceum Ogólnokształcącym zamiast 60 piszących, będzie ich ok. 40.

- Zmierzyliśmy już z kierownikiem administracyjnym wszystkie sale i zgodnie z nowymi wytycznymi podzieliliśmy uczniów. Największy problem był z angielskim, gdzie jest odtwarzana płyta i uczniowie nie mogą być daleko od magnetofonu – informuje Krzysztof Zajda, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

Problemów z organizacją egzaminów było jednak więcej.

- Pierwszy raz są zalecenia, aby zróżnicować godzinę rozpoczęcia dla poszczególnych klas. Do tej pory zawsze uczniowie zaczynali pisać o tej samej porze. Chodzi o to, aby uniknęli kontaktu między sobą. Trzeba też sprostać wymaganiom sanitarnym. Zaopatrzyliśmy się w środki dezynfekujące, maseczki i przyłbice dla nauczycieli. Złożylimy zapotrzebowanie do Starostwa Powiatowego i dowieziono nam wszystkie potrzebne zabezpieczenia – dodaje Krzysztof Zajdda.

Wytyczne zostały opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pierwsi piszą 8 czerwca

Z miesięcznym opóźnieniem rozpocznie się egzamin maturalny. Będzie go zdawać ok. 500 uczniów pabianickich szkół ponadpodstawowych. W I Liceum Ogólnokształcącym jest 92 maturzystów, w II LO - 122 , W Zespole Szkół nr 1 – 31, w ZS 2 – 149 i w ZS 3- 79. Do tego dochodzą maturzyści z lat ubiegłych, którzy poprawiają wyniki egzaminu oraz uczący się w szkołach dla dorosłych. Wszyscy obowiązkowo napiszą język polski, matematykę i jeden z języków obcych. Uczniowie pabianickich szkół najczęściej wybierają w tym przypadku język angielski. Dodatkowo muszą przystąpić do minimum jednego przedmiotu w zakresie rozszerzonym. Większość wybiera kilka przedmiotów, bo matura z nich to również egzamin wstępny na wybraną uczelnię wyższą.

W I LO największą popularnością z cieszy się rozszerzenie z języka angielskiego. Poza tym matematykę wybrało 58 maturzystów. 36 wybrało biologię, 28 chemię i 20 geografię. W II LO największą popularnością cieszy się język angielski – 92, matematyka – 50 i geografia – 37. Maturzyści z ZS 1 wybrali fizykę – 16 osób i język angielski – 12 osób. W ZS 2 zdecydowanie wygrywa rozszerzenie z angielskiego – 93 osoby i z geografii – 78. Podobnie jest w ZS 3, gdzie angielski wybrało 40 maturzystów, a z geografii -35.

Do bardzo rzadko wybieranych przedmiotów należą: język łaciński (I LO, 1 osoba), język francuski (I LO, 1 osoba), informatyka (ZS 2, 2 osoby), język rosyjski (ZS 3, 1 osoba), historia muzyki (ZS 1, 1 osoba i I LO, 2 osoby, II LO, 3), historię sztuki (II LO, 1 osoba).

- W ubiegłych latach pojedyncze osoby z naszej szkoły zdawały francuski, hiszpański, czy filozofię. W tym roku uczniowie nie wybierali tych przedmiotów – informuje Krzysztof Zajda.

Zgodnie z nowym harmonogramem matury potrwają do 29 czerwca. Z powodu epidemii zrezygnowano z ustnej części egzaminów.