Pabianice ogłosiły przetarg na dostawę i montaż 10 biletomatów do autobusów i 5 biletomatów na przystanki. Na zakup urządzeń miasto pozyskało unijne dofinansowanie.

Wykonawca będzie zobowiązany uruchomić do końca sierpnia 4 biletomaty stacjonarne na najważniejszych przystankach autobusowych: Kilińskiego/SDH, Kilińskiego/Zamkowa, Jana Pawła II/szpital i Grota-Roweckiego/Gryzla. Piąty biletomat zostanie ustawiony na krańcówce przy dworcu kolejowym do 26 października. Automaty na przystankach będą przyjmowały płatności zarówno gotówką (monetami i banknotami), jak i kartami płatniczymi.

Dodatkowo, do 19 października wykonawca będzie musiał zamontować 10 mobilnych automatów biletowych w autobusach Solaris Urbino 12, czyli tych, które pozostaną jeszcze w eksploatacji po zakupie nowego taboru. W automaty biletowe będzie wyposażone również 18 nowych autobusów hybrydowych, które będą sukcesywnie dostarczane do końca maja przyszłego roku. Łącznie od czerwca 2019 roku będzie zatem 28 autobusów wyposażonych w automaty biletowe, a więc wszystkie, które będą wyjeżdżać na trasy. Urządzenia w autobusach będą przyjmować tylko płatności bezgotówkowe.

We wszystkich automatach – zarówno tych na przystankach, jak i w autobusach – będzie można kupić zarówno bilety jednorazowe i czasowe, jak i doładować „Migawkę”. Oprócz biletów pabianickich planowana jest dystrybucja m.in. biletów łódzkich.

Szczegóły przetargu znajdziesz TUTAJ

W minionych latach z ulic Pabianic zniknęło większość kiosków. Stale rośnie liczba biletów sprzedawanych przez kierowców, co z kolei powoduje opóźnienia w kursowaniu i dekoncentruje prowadzących. Wdrożenie sieci 33 biletomatów (28 w autobusach i 5 na głównych przystankach) ma rozwiązać ten problem. To będzie kolejne już ułatwienie w dostępie do biletów po umożliwieniu ich zakupu przez aplikacje mobilne na telefon czy wdrożeniu elektronicznej „Migawki”, dającej możliwość zakupu biletu okresowego przez internet.

Zakup automatów do sprzedaży biletów jest jednym z elementów projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało ponad 48 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Dofinansowanie na zakup biletomatów wyniesie 85% kosztów netto.