Skąd tak duże opóźnienie? Firma Mera Systemy, która wykonuje dla Pabianic to zamówienie, nie przewidziała, że tak długo będą załatwiane formalności.

- Każda zmiana projektowa wymagała zatwierdzenia w Urzędzie Marszałkowskim - wyjaśnia Andrzej Różański, inżynier miasta.

Ostatecznie zamiast 30 sierpnia, dwa pierwsze biletomaty stanęły dziś, 27 września. Można je spotkać pod SDH Trzy Korony na rogu ulic "Grota" Roweckiego i Narcyza Gryzla. Trzeci ma stanąć do końca września dokładnie na przeciwko SDH  (skrzyżowanie ul. Kilińskiego i Zamkowej).

- Dostawca jest zobowiązany umową. Za opóźnienia przewidziane są kary - mówi Różański.

Kiedy zostaną uruchomione biletomaty? Dziś udało się zainstalować przyłącze elektryczne do maszyny pod SDH. Prócz spraw technicznych, wykonawca musi też przeszkolić pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego z obsługi urządzeń. Będą oni wymieniać papier i uzupełniać pieniądze w biletomatach. Później nastąpi uruchomienie urządzeń. Może to zająć około tygodnia.

W kolejce pozostają nadal biletomaty przy Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła) i przed dworcem PKP. Na ten ostatni dostawca ma czas prawie do końca października. 

Prócz biletomatów stacjonarnych, miasto kupiło też 10 urządzeń mobilnych. Zostaną zainstalowane w oczekiwanych w październiku autobusach hybrydowych.

Biletomaty mają zachęcić pabianiczan do jazdy komunikacją miejską. Będą w nich dostępne bilety pabianickie, łódzkie (także "migawki"), łaskie oraz bilety na Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Osoby korzystające z Karty Pabianiczanina kupią tańsze bilety ze zniżką. W biletomatach stacjonarnych zapłacimy kartą płatniczą, blikiem lub gotówką. W autobusach - jedynie przez płatność bezgotówkową.