Zastępca biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Mieczysław Cieślar zostanie pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Duchowny zginął wracając do Łodzi z Warszawy, gdzie uczestniczył w sobotnich uroczystościach żałobnych upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W niedzielę odprawił nabożeństwo w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Zastępował tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem ks. Adama Pilcha.

Prokuratura prowadzi śledztwo. Adrian D. w poniedziałek usłyszał zarzut jazdy samochodem po pijanemu, co jest zagrożone karą do dwóch lat więzienia. We wtorek kwalifikacja jego czynu została zmieniona.

- W oparciu o dokonane ustalenia, we wtorek prokurator przedstawił 28-letniemu Adrianowi D. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości wypadku komunikacyjnego, w następstwie którego śmierć poniósł mężczyzna kierujący renault megane. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Do wypadku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na drodze krajowej nr 72 w okolicach miejscowości Przecław.

Z ustaleń prokuratury w Brzezinach wynika, że prowadząc samochód renault laguna Adrian D. prawdopodobnie stracił nad nim panowanie. Pojazd najpierw zjechał na prawe pobocze, a później na przeciwległy pas ruchu powodując zderzenie z jadącym z przeciwka renault megane. W wyniku zderzenia śmierć na miejscu poniósł prowadzący renault megane 60-letni biskup Cieślar. Sprawca wypadku trafił do szpitala.

- Podczas pierwszego badania przeprowadzonego po wypadku zawartość alkoholu w organizmie Adriana D. wynosiła 1,4 promila - poinformował Kopania.

Adrian D. został zatrzymany. W szpitalu przebywa pod nadzorem policji.

Mieczysław Cieślar ur. się 28 marca 1950 roku w Wiśle. Ordynowany został 2 września 1973 roku, a konsekrowany na biskupa 1 maja 1996 roku. W 1996 roku został biskupem Diecezji Warszawskiej i proboszczem parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Był również zastępcą biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Pozostawił żonę - organistkę, profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz dwoje dzieci - córkę i syna.