Przez 3 dni ponad 30 osób rozkopywało wysuszone bagna. Wśród nich byli pasjonaci militariów z Piotrkowa i Pabianic. Towarzyszyli im pracownicy Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
- W nocy z soboty na niedzielę wykopałem rączkę od spadochronu. Podobno tylko dwie są na świecie - mówi Tomasz Zawadzki.
Rzadkością są wydobyte łuski z amunicji lotniczej i magazynek do karabinu maszynowego szczeniak. Oprócz tego jest bardzo dużo części samolotu. Znajdowali je 2 metry pod ziemią.
- Nie ma nic dużego, ale to dla nas cenne drobiazgi - dodaje Michał Żurawski.
Razem z nimi z Pabianic kopał też pilot samolotów pasażerskich - Wojtek i pasjonat militariów - Przemek. Cały czas towarzyszył im dziennikarz telewizyjny z Lublina - Adam Sikorski, który co tydzień odkrywa nieznane karty historii w programie TV3 „Było, nie minęło”.
Jeden z mieszkańców okolicy przyniósł poszukiwaczom iskrownik, który wymontował z bombowca w pierwszych dniach wojny, tuż po katastrofie. Według jego relacji cała załoga zginęła. Dwóch lotników wyciągnieto i pochowano. Ciało trzeciego wypłynęło z bagien po roku.
4 września 1939 roku X dywizjon bombowy zaatakował kolumny niemieckich czołgów i pojazdów pancernych.
212. eskadra bombowa - 8 Łosi - od godz. 10.00 do 14.00 wykonała 8 lotów i zrzuciła ponad 7 ton bomb. Podczas powrotu na lotnisko cztery Łosie zostały zestrzelone nad Wygiełzowem, Drużbicami, Dłutówkiem i Ślądkowicami. Jeden spadł na bagna we wsi Patok. Drugi podobno leży pod Dłutowem.

* * *
Przed wybuchem drugiej wojny światowej PZL 37B Łoś był jednym z najnowocześniejszych samolotów bombowych na świecie. Zaprojektował go Jerzy Dąbrowski. Całkowicie metalowy, dwusilnikowy dolnopłat z klasycznym podwoziem z chowanymi dwoma kołami. Załoga 4-osobowa to: pilot, dowódca-bombardier, radiotelegrafista i tylny strzelec. Stanowisko bombardiera znajdowało się w przeszklonym „nosie” samolotu, wyposażonym w karabin maszynowy strzelający do przodu. Radiotelegrafista siedział wewnątrz kadłuba, ponad komorą bombową. Do jego obowiązków należała także obsługa tylno-dolnego karabinu maszynowego. (źródło: www.wikipedia.pl)