Ubrany w czarny garnitur nie wyglądał na biskupa. O stanie duchownym świadczyła tylko koloratka i biret. Niewysoki, szczupły, z jasnym uśmiechem na twarzy, witał się z prezydentem Pabianic. 15 maja biskup Bohdan Bejze stanął w progu Domu Katolickiego przy ul. Piotra Skargi, by odebrać tytuł Honorowego Obywatela Pabianic.

Towarzyszyli mu: arcybiskup Władysław Ziółek, biskup Adam Lepa, biskup Ireneusz Pękalski oraz pabianiccy księża: dziekan Ryszard Olszewski i prałat Jan Szuba.

- Jestem niezwykle wdzięczny arcybiskupowi Ziółkowi za udział w moim dzisiejszym ważnym przeżyciu - mówił biskup Bejze po ceremonii wręczenia dyplomu i medalu. - W Pabianicach byłem tylko ministrantem, a dziś na spotkanie ze mną przyszedł sam prezydent miasta.

- Ksiądz biskup był tutaj, gdy także ja przeżywałem swój ważny dzień - odparł prezydent Paweł Winiarski. - Biskup Bejze udzielił mi bierzmowania.

- Całuję panie w rączki, a panów w czółko - Honorowy Obywatel Pabianic z humorem dziękował za zaszczytny tytuł.

- Biskup nie traci kontaktu z rodzinnym miastem i bliską jego sercu parafią - mówi ksiądz prałat Jan Szuba, proboszcz parafii św. Mateusza. - Współpracował ze ś.p. Stanisławem Świerczkiem, księdzem Lucjanem Jaroszką.

W maju ubiegłego roku w kościele św. Mateusza biskup odprawił mszę świętą w intencji rozwoju miasta i dobra jego mieszkańców.

- To niezwykły człowiek o wspaniałym umyśle - dodaje ksiądz Szuba. - Jeden z największych autorytetów w dziedzinie metafizyki.

Kiedy 1 września 1963 roku w łódzkiej katedrze Bohdan Bejze odbierał sakrę biskupią z rąk kardynała StefanaWyszyńskiego - prymasa tysiąclecia, miał zaledwie 34 lata. Był najmłodszym biskupem na świecie!

Bohdan Bejze urodził się 29 lutego 1929 roku. Wraz z rodzicami i siostrą Krystyną mieszkał w kamienicy na Starym Rynku. W kościele św. Mateusza służył do mszy. Do podstawówki biegał na ul. Pułaskiego - do "jedynki". Potem uczył się u "Śniadeckiego". Maturę zdał w 1948 r. w liceum Królowej Jadwigi. Teologię studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1953 r. z rąk biskupa Michała Klepacza. Przez 6 lat kontynuował studia na Wydziale Filozofii Katolickiej Uniwersytetu Lubelskiego. Tam obronił doktorat z filozofii. Był wykładowcą filozofii w łódzkim seminarium.
W latach 1961-1999 wykładał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1964 -1965 był wysłannikiem na II Sobór Watykański. W 1972 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego Akademii Teologii Katolickiej, a w 1987 roku - profesora nadzwyczajnego. 5 lat później otrzymał najwyższy w Polsce tytuł naukowy - profesora zwyczajnego.
Był przewodniczącym Komisji Episkopatu do spraw Kultury, członkiem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Societa Internazionale Tomaso d’Aquino w Rzymie.

Honorowi Obywatele Pabianic
Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz (tytuł przyznany przed wojną)
ksiądz Lucjan Jaroszka (1993 r.)
Milena Piotrowska (1994 r.)
ksiądz Ryszard Olszewski (1995 r.)
prof. Janusz Alwasiak (1996 r.)
Zygmunt Luboński (1996 r.)
Zdzisław Wlazłowicz (1996 r.)
Jan Paweł II (1999 r.)
prof. Jan Berner (2000 r.)
Henryk Langierowicz (2000 r.)
prof. Jan Kaczmarek (2002 r.)
Janusz Koziara (2002 r.)
biskup Bohdan Bejze (2002 r.)