Wszystko zaczęło się w 2016 roku. Wtedy to z parafii św. Mateusza wyruszyła I Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka z Pabianic do Niepokalanowa. Od tego momentu co roku bierze w niej udział od 100 do 200 wiernych. Pielgrzymka odbywa się w dniach 10-15 sierpnia. Wyrusza w sobotę (10 sierpnia) po mszy o godz. 6.30.

–  Pielgrzymujemy przez 4 dni. W pierwsze 3 dni są noclegi w parafiach. Trud pielgrzymów wieńczy msza święta z uwielbieniem celebrowana dla pątników, mieszkańców, rodzin, przyjezdnych i wszystkich sympatyków pielgrzymki. W dzień czwarty msza sprawowana jest na trasie. A po przybyciu do Niepokalanowa gromadzimy się wieczorem na wspólnej agapie – mówi Rafał Latuszkiewicz, współorganizator pabianickiej pielgrzymki.

Na miejsce pątnicy dotrą 13 sierpnia wieczorem. Na drugi dzień wezmą udział w uroczystościach ku czci św. Maksymiliana, z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w nocnym czuwaniu.

Zapisy trwają do 5 sierpnia. Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą strony internetowej www.pielgrzymkadoniepokalanej.pl. Opłata wynosi 120 złotych od osoby (są zniżki, jeśli idzie rodzina). W sobotę 10 sierpnia wczesnym rankiem pielgrzymi odbiorą pakiety. Można będzie je odebrać również w czwartek lub w piątek przed wyjściem pielgrzymki w godz. 19.00-21.00 w auli św. Anny, budynek przy ul. ks. Piotra Skargi. W sobotę przed mszą św. od godz. 6.00 oraz po mszy będą wydawane legitymacje.

Noclegi organizowane są przez kwatermistrza pielgrzymki w Kurowicach, Jeżowie, Skierniewicach i Niepokalanowie.

W trakcie pielgrzymki zapewnione są: ubezpieczenie, ambulans medyczny na trasie, toaleta, pojazd bagażowy, który w razie konieczności zabiera pielgrzyma, noclegi, obiad każdego dnia.