- Ciężarówki niszczą nasz parking! - oburzają się mieszkańcy bloku przy ulicy Smugowej 3/9. - Pod kołami ogromnych wywrotek i buldożerów kolorowe kostki brukowe zamieniają się gruzowisko.
Przy wjeździe ze Smugowej na parking widać połamane kostki i kompletnie rozjeżdżone betonowe podłoże. Co dzień więcej. Mieszkańcy mają problem z wjechaniem autami osobowymi przed blok i do garaży pod blokiem. Sprawcami tego są ciężarówki i buldożery budujące Orlika - boisko do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 3.
Blokiem i terenem przyległym do niego zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa Dobrzynka. Jej zarząd obserwuje zniszczenia powstałe od kół ciężkiego sprzętu budowlanego sunącego przez parking. Często przyjeżdża tu prezes spółdzielni.
- Jeżeli po zakończeniu budowy boiska sprawcy nie uzupełnią ubytków w parkingu, nie dostaną pieniędzy za Orlika - zapewnia Andrzej Grochulski, prezes Dobrzynki. - A chodzi o niemałą kwotę, bo budowa kosztuje ponad milion złotych.
Inwestor zobowiązał się naprawić szkody wokół bloku powstałe podczas wywożenia glinianego podkładu z boiska.
O sprawie poinformowany jest Urząd Miejski, bo to on ma wypłacić pieniądze budowlańcom. Firma budowlana dostosowała się do wymagań urzędu i spółdzielni Dobrzynka. Obie instytucje zastrzegły sobie, że po kostce brukowej nie mogą jeździć samochody czteroosiowe, bo są za ciężkie i zniszczenia byłyby trudniejsze do naprawienia. Z tego powodu jeżdżą ciężarówki najwyżej trzyosiowe.
Droga przez przyblokowy parking jest najprostszą z możliwych. Teoretycznie ciężarówki mogłyby wyjeżdżać bezpośrednio na ulicę Grota-Roweckiego, ale wtedy musiałyby być zaangażowane w sprawę kolejne instytucje, w tym zarządzające ulicą Starostwo.
Firma budująca boisko zobowiązała się pozostawić pas zieleni przy płocie boiska. Pierwotnie miał być zniszczony, jednak przeważyły argumenty okolicznych mieszkańców i uczniów szkoły, którzy sadzili tam krzewy.
Praca przy budowie Orlika przebiega sprawnie, mimo początkowego opóźnienia startu robót. Firma budowlana przewiduje, że w połowie października nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi z okazji otwarcia boiska.