Jeśli podejrzewasz, że masz koronawirusa, potrzebujesz konsultacji lekarskiej i nie możesz się dodzwonić do poradni to możesz skorzystać z formularza na https://pacjent.gov.pl/teleporada  i umówić się na teleporadę. Skonsultuje Cię lekarz, który akurat będzie wolny. Nawet jeśli nie będzie on z twojego rejonu, a na przykład ze Śląska czy z Kujaw, łódzki oddział NFZ zapłaci za każdą teleporadę.

- Powinny zgłaszać się osoby, które mają niepokojące objawy, albo miały kontakt z kimś zakażonym, lub przebywają na kwarantannie i źle się czują. Mogą zgłaszać się też ci pacjenci, którzy mają inne powody podejrzewać, że są zakażone koronawirusem – mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.

Kiedy dzwonić? W godzinach pracy przychodni pacjenci powinni w pierwszej kolejności próbować skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Przychodnie w Pabianicach działają, choć większość z nich oferuje spotkanie z lekarzem online. Jeśli nie uda się pacjentowi skontaktować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, wtedy może korzystać z teleporady oferowanej przez NFZ. Kiedy jeszcze?

- Jeśli jest po godzinach pracy przychodni lub jest weekend, a także w dni świąteczne – dodaje Anna Leder.

Na podany przez pacjenta adres e-mail przychodzi wiadomość, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. Komputer lub laptop musi mieć głośniki, kamerę i mikrofon.

- Ważne, aby pamiętać, że od momentu wysłania przez nas formularza do udzielenia teleporady może minąć od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, w zależności od liczby dyżurującej kadry medycznej i czekających pacjentów. Informację o terminie teleporady otrzymuje się mailem. Osoba, która ma być konsultowana zostanie poproszona o zalogowanie się na platformie teleporad. Niestety, jeśli przepadnie termin twojej teleporady, wrócisz na koniec kolejki – informuje rzeczniczka.

Podczas konsultacji pacjent może otrzymać e-receptę bądź e-zwolnienie.

W przypadku, gdy stan pacjencta jest ciężki należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić, że może się okazać, że jest się zakażonym koronawirusem.