Dzisiaj, czyli 14 czerwca nie zrobimy zakupów w takich sklepach jak Biedronka, Lidl czy Carrefour. Nie jest to niedziela handlowa.

Są jednak takie sklepy, które mogą być otwarte także w niedziele niehandlowe. Są to m.in. apteki, piekarnie, ale także stacje benzynowe, punkty pocztowe i sklepy znajdujące się na dworcach.

Zgodnie z ustawą, z zakazu handlu w niedzielę zwolnione są m. in. te placówki, w których za ladą stanie sam właściciel. Dlatego mogą być czynne niektóre osiedlowe sklepiki. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wymienia 32 rodzajów placówek, w których zrobimy dzisiaj zakupy.

Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Można otrzymać mandat w wysokości 1.000-5.000 zł. Sprawa może również trafić do sądu, a tam kara wyniesie o wiele więcej.

W 2020 roku będzie siedem niedziel handlowych. Trzy z nich już za nami. Kolejna wypadnie za dwa tygodnie, 28 czerwca. Pozostałe będą w sierpniu (30.08.) oraz w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia (13.12. i 12.12.)