ad

– Tradycyjnie wolontariusze będą zbierać datki przy wszystkich 8 bramach prowadzących na pabianickie cmentarze w godzinach 9.00–17.00 – mówi Krzysztof Hile ze Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie, organizatora kwesty.

Podczas ubiegłorocznej zbiórki Stowarzyszenie zebrało ponad 19.000 zł. Za te pieniądze odnowiono dwa nagrobki. Anna Połomka, konserwator zabytków, odrestaurowała rzeźbę Chrystusa Błogosławiącego z nagrobka Emilii i Rudolfa Budzińskich na cmentarzu ewangelickim oraz pomnik Józefa Effenberga na cmentarzu katolickim.

Nagrobek Józefa Effenberga jest wykonany z szarego piaskowca w formie obelisku, z porcelanową fotografią zmarłego, otoczoną reliefem z liści palmowych oraz wieńcem z róż, wykutym w kamieniu. U podstawy cokołu wykuty został przecięty pień dębu oraz gałązka palmy.
Na cokole nagrobka Emilii i Rudolfa Budzińskich stoi rzeźba Chrystusa Błogosławiącego. Jest to rzeźba unikatowa, głównie z powodu materiału, z jakiego została wykonana.
– Przy pierwszych oględzinach byłam przekonana, że to biały marmur – mówi Połomka. – Podczas demontażu okazało się, że rzeźba jest pusta w środku, co jednoznacznie pozwoliło stwierdzić, że jest to bardzo szlachetny i kosztowny biskwit.
Biskwitowy Chrystus był odnawiany w pracowni konserwatorskiej, gdyż złożoność prac nie pozwalała na renowację na cmentarzu. Konserwatorka musiała odtworzyć brakujące elementy figury. Teraz Chrystus ma dłonie pani Anny.
Rzeźba Chrystusa to drugi pabianicki biskwit. W roku 2009 r. odnowiono rzeźbę aniołka na nagrobku Maniuli Ostanowiczówny.
– Biskwitowe rzeźby najczęściej są małe, jak ten aniołek, bo to bardzo trudna i droga technika – mówi konserwatorka. – Rzeźba Jezusa tej wielkości to prawdziwy rarytas.

A oto plan pabianickich cmentarzy, na którym zaznaczono miejsca, gdzie stoją odnowione zabytkowe pomniki. Do tej pory, podczas pięciu kwest, odnowiono 13 nagrobków.
Odnowione pomniki: 1 Elżbiety i Klemensa Garzyńskich, 2 Juliusa Vortheila, 3 Beniamina Krusche, 4 Lotty Krusche, 5 anioł z bezimiennego nagrobka za pomnikiem M. Kozery–Gliszczyńskiej, 6 Maniuli Ostanowiczówny, 7 Teodora Dreslera, 8 Barbary i Kacpra Garzyńskich, 9 Johanny Eleonory Krusche, 10 rodziny Krusche, dzieci i wnucząt Beniamina Krusche, 11 nagrobek działacza robotniczego Stanisława Wojtaszka, 12 Emilii i Rudolfa Budzińskich, 13 Józefa Effenberga.