Od 1 września zaczynają pracę gabinety stomatologiczne w szkołach. Kontrakt na prowadzenie gabinetów z NFZ dostało Pabianickie Centrum Medyczne. Tego dnia rozpocznie się zapisywanie dzieci na wizyty.

W Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Mokrej gabinet będzie czynny pięć razy w tygodniu – trzy razy rano i dwa razy popołudniu.

- Będzie tutaj pracowało dwóch lekarzy stomatologów i jedna asystentka stomatologiczna, bo szkoła ma tysiąc uczniów, więc otrzymaliśmy kontrakt na cały etat – wyjaśnia lekarz stomatolog Zdzisław Orman, kierownik Przychodni Stomatologicznej w Pabianickim Centrum Medycznym.

W Gimnazjum nr 3 lekarz stomatolog będzie przyjmował trzy razy w tygodniu. Już wiadomo, że będzie we wtorki od 13.00 do 18.00, a w środy i czwartki od 8.00 do 13.00.

- Ta szkoła ma pięciuset uczniów, więc mamy pół kontraktu na tę szkołę. W gabinecie zatrudniony będzie jeden stomatolog i jedna asystentka stomatologiczna – dodaje.

Wszystkie zabiegi dla dzieci w szkołach są bezpłatne. Przed przystąpieniem do leczenia potrzebna będzie na piśmie zgoda rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.

- O kontrakt na leczenie stomatologiczne dla dwóch szkół staraliśmy się od października zeszłego roku. I wreszcie się udało – mówi Orman.

Szkolne pomieszczenia wymagały gruntownego remontu. Udało się urządzić od podstaw dwa nowoczesne gabinety i ustawić w nich unity. Autoklawy i narzędzia dało PCM. Pieniądze na remont pochodziły z Urzędu Miejskiego, a remontowe wykonali pracownicy PCM. Urządzenie gabinetów kosztowało w sumie około 40.000 zł.