Biuro poselskie posła na Sejm RP Dariusza Jońskiego w związku z "tarczą antykryzysową" uruchomiło porady mające na celu pomoc w wypełnianiu wniosków dla przedsiębiorców i pracowników.

- Giniemy w gąszczu przepisów, wiele informacji jest zupełnie nowych. Przez ostatnie kilka dni dzwoniło do mnie bardzo dużo osób, nie tylko znajomych. Wszyscy proszą o pomoc w zrozumieniu i wypełnieniu formalności – mówi Dariusz Joński, poseł z łódzkiego.

Ustawa, którą przyjął Sejm, ma 180 stron. Dariusz Joński ma doświadczenie, bo przez kilka lat był wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Potrafi przeczytać i zrozumieć urzędowy język, a potem przełożyć go na prostszą formę. Do odpowiadania na setki e-maili i telefonów dobrał współpracowników. Dzielą pracę między sobą.

- Będę też nagrywał krótkie filmiki, które opublikuję na swoim facebooku. Będą tam odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Ludzie piszą, dzwonią i pytają od rana do wieczora.

- Ludzie pytają o to jak złożyć wniosek dotyczący 5.000 złotych umarzalnej pożyczki. To jest najbardziej popularne pytanie. Często również chcą się dowiedzieć o zasady zwolnienia z płacenia składek ZUS na 3 miesiące. Dzwonią również osoby zatrudnione na umowę zlecenie i umowę o dzieło – wymienia Dariusz Joński.

Poseł Lewicy uważa, że ustawa jest niewystarczająca. Potrzebna była jednak szybka pomoc dla małych firm, dlatego zdecydowali się zagłosować „za”. Lewica postuluje o „tarczę antykryzysową 2”, która powinna ich zdaniem objąć również dużo większe przedsiębiorstwa. „Tarcza antykryzysowa 1” pomaga jedynie tym przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają więcej niż 9 osób.

- Chcemy skupić się przede wszystkich na tych firmach, którym przychody spadły poniżej 90 procent. To dotyczy m.in. wielu szwalni, które są na terenie Pabianic i w okolicy – wyjaśnia poseł. - Będziemy walczyć o ZUS i uruchomienie linii kredytowej (kredytu umarzalnego) jeśli utrzymają pracowników.

Osoby, które chcą uzyskać poradę mogą dzwonić na numer 661-798-200 lub pisać na adres email biuro.jonskidariusz@gmail.com.