– Dla chrześcijan jest to najważniejsze święto, gdyż wiąże się z pamięcią o śmierci, męce i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, by odkupić ludzkie grzechy – mówi ks. Jan Szuba, emerytowany proboszcz parafii św. Mateusza.

Wielkanoc inaczej nazywana jest Niedzielą Wielkanocną lub Wielką Niedzielą. To święto ruchome, co oznacza, że w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, co roku wypada innego dnia.

– Święto to obchodzi się co roku w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca – tłumaczy ksiądz Jan.

W 2022 roku Wielkanoc przypada w niedzielę, 17 kwietnia. Drugi dzień świąt - czyli Poniedziałek Wielkanocny - 18 kwietnia. Dzień ten jest wolny od pracy.

Tydzień przed Wielkanocą zaczyna się Wielki Tydzień. Za jego początek uważa się Niedzielę Palmową, która w tym roku wypadła 10 kwietnia.

– Okresem od czwartku przed Niedzielą Wielkanocną do samej Wielkanocy jest Triduum Paschalne upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa – mówi ksiądz proboszcz.

Wielkanoc poprzedza 40-dniowy Wielki Post (bez wliczania niedziel), co ma symbolizować post Jezusa Chrystusa na pustyni. W chrześcijaństwie jest to okres liturgiczny, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych.

– To wyjątkowy czas na duchowe przygotowanie się, na refleksję nad celem i sposobem życia – tłumaczy ks. Jan.

Za jego symboliczny początek uważa się Środę Popielcową. Kończy się zaś w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej.

– W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co oznacza wstrzymanie się od jedzenia potraw mięsnych oraz od jedzenia do syta - dodaje ksiądz proboszcz.

Każdy wierny ma obowiązek przystąpić do spowiedzi wielkanocnej. Ma na to czas od Środy Popielcowej (2 marca) do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli 12 czerwca 2022 roku.

Zwyczaje wielkanocne

W Niedzielę Palmową w kościołach katolickich odbywa się procesja z palmami. W Wielką Sobotę do kościołów zabieramy koszyczki wielkanocne i święcimy pokarmy.

W Wielką Niedzielę o świcie w kościele katolickim jest uroczysta msza, zwana rezurekcją. Później jemy wielkanocne śniadanie, na które składają się poświęcone dzień wcześniej pokarmy.

Wielki Poniedziałek zwany jest też lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. Towarzyszy mu tradycja polewania się wodą. Ludzie w przeszłości w ten sposób okazywali radość z odejścia zimy i przebudzenia się wiosny. Zwyczaj oblewania ludzi wodą pochodzi jeszcze z czasów pogańskich.

Wielkanoc w przyszłych latach:

2023 r. 9 kwietnia

2024 r. 31 marca

2025 r. 20 kwietnia

2026 r. 5 kwietnia

2027 r. 28 marca

2028 r. 16 kwietnia

2029 r. 1 kwietnia

2030 r. 21 kwietnia

2031 r. 13 kwietnia

2032 r. 28 marca