ad

Obecny właściciel chce za”Prząśniczki” 8,5 mln zł. Budynek na kształcie prostokąta ma 1699 m kw, a działka 1055 m kw. Cena za metr kw to 5002,94 zł.

„Prząśniczki”, czyli dawny kantor główny znajdującej się po drugiej stronie Zamkowej na wprost fabryki Feliksa Kruschego, króla pabianickiej bawełny.
Wybudowano go w 1865 roku w stylu neorenesansowym z alegoryczną rzeźbą na szczycie przedstawiającą trzy antyczne postacie związane z włókiennictwem. W Pabianicach potocznie zwie się „Pod prząśniczkami”.

Budynek składa się z dwóch kondygnacji i ma liczne pomieszczenia biurowa. Kiedyś mieścił się tu bank, a obecnie jest biuro notariusza. Jest także sklep z tanią odzieżą.

Jak podaje obecny właściciel, 70 procent pomieszczeń ma swoich najemców. Całość po generalnym remoncie w 2008 roku, utrzymana jest w dobrym stanie technicznym.

Budynek powstały w 1865 roku jako kantor główny i budynek administracyjny fabryki. Prawdopodobnie do 1883 roku służył jako fabryczne biuro i mieszkanie rodziny Krusche. Jeszcze dzisiaj w jednym z pomieszczeń znajduje się ogromna szafa pancerna. Niestety nie wiadomo co kryje, bo nie ma do niej kluczy.

Od 1913 roku była tu również siedziba Towarzystwa Ogrodniczego, a w okresie międzywojennym Towarzystwa Sportowego Pracowników Firmy Krusche&Ender.
Po II wojnie budynek został biurem dyrekcji PZPB im. Bojowników Rewolucji 1905 roku. Urzędowała to dyrekcja zakładów bawełnianych do 1990 roku. Potem miał by siedzibą Sądu Rejonowego, a pod koniec 2003 roku przeszedł w prywatne ręce.