Informatyzacja służby zdrowia dotarła również do Pabianic. Od dzisiaj idąc do lekarza zabieramy ze sobą jedynie dowód osobisty. Już nie musimy nosić druczków, książeczek i innych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Teraz, aby zarejestrować się u lekarza, wystarczy tylko numer PESEL.

To wszystko za sprawą systemu eWUŚ, który znacznie upraszcza proces rejestracji pacjenta. Pracownicy przychodni przy pomocy numeru PESEL mogą sprawdzić w systemie, jakie dany pacjent posiada uprawnienia. W przypadku, gdy system wykazuje brak uprawnień, pacjent może napisać stosowne oświadczenie, na podstawie którego otrzyma świadczenie zdrowotne.

Niestety, ponieważ jest to stosunkowo nowy system, mogą pojawić się usterki. Zazwyczaj dotyczą one błędnego sprawdzania uprawnień, przez co system wyświetla informacje o ich braku. W tym wypadku wystarczy napisać wyżej wspomniane oświadczenie lub okazać dowód ubezpieczenia. 

Większość pabianickich poradni już korzysta z systemu eWUŚ, więc idąc do następujących placówek, wystarczy nam tylko dowód osobisty:

Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
ul. Jana Pawła II 68
tel. 42 22 53 855

Przychodnia nr 1
ul. Wileńska 61a
tel. 42 215 45 77 

Przychodnia nr 3
ul. Nawrockiego 24a
tel. 42 213 50 80 

System nie ominie także poradni NZOZ. Już dzisiaj jest on używany w poradniach:

ESKULAP
ul. Grobelna 8
tel. 42 211 67 50

DDJ-MED
ul. Orla 45
tel. 42 215 14 35

MEDICOR
ul. Warszawska 6
tel. 42 215-42-98

Pacjenci mniejszych przychodni NZOZ jeszcze przez pewien czas będą musieli nosić ze sobą dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Wynika to z faktu, że pierwszeństwo we wdrożeniu systemu mają poradnie publiczne. NFZ informuje, że do końca lutego system zostanie wdrożony we wszystkich przychodniach NZOZ. Jedynymi miejscami, gdzie będziemy musieli zabrać ze sobą dokument potwierdzający ubezpieczenie, są prywatne gabinety lekarskie.