Wydarzenie zainauguruje obchody 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej, które zaplanowane są na grudzień. Księża biskupi będą obradować w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Będą dwie celebry, czyli uroczyste msze święte. 5 października w Katedrze Łódzkiej o godz. 18.00 i 6 października w kościele św. Mateusza w Pabianicach o godz. 7.00. Dzień wcześniej, w niedzielę 4 października w 15 świątyniach Archidiecezji Łódzkiej księża biskupi będą przewodniczyć mszom, podczas których wygłoszą homilię, a następnie ogłoszą Rok Jubileuszowy. Tego dnia msza w kościele Mateusza będzie o godz. 18.00.

Dlaczego akurat tutaj?

- Wytypowano ten kościół bo jest najstarszy w Pabianicach, a ponadto wiąże się z nim piękna historia. Jego wyjątkowość polega na tym, że po lewej stronie głównego ołtarza znajduje się obraz Matki Bożej z dzieciątkiem, przed którym modlił się męczennik Oświęcimia, Maksymilian Maria Kolbe. Opowiadał, że będąc ministrantem przemówiła do niego Matka Boża, która pokazała mu dwie korony symbolizujące męczeństwo i chwałę. Zapytała, którą wybiera, a on wybrał obie – wyjaśnia ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy kurii.

Obraz wrócił niedawno z renowacji. Będą go podziwiać biskupi z całej Polski. W Konferencji Episkopatu weźmie udział kilkudziesięciu biskupów. Ich liczba nie jest jeszcze znana. Z każdej diecezji ma być minimum jeden przedstawiciel. W kraju mamy 43 diecezje. Biskupów jest 135, w tym 43 diecezjalnych (ordynariuszy) i 56 pomocniczych. Poza tym są biskupi seniorzy, którzy przeszli już na emeryturę.

Efektem Konferencji Episkopatu Polski będzie list, który zostanie odczytany we wszystkich parafiach w Polsce na niedzielnej mszy świętej.

- Podczas zjazdu biskupów omówione zostaną szczegóły obchodów setnej rocznicy powstania archidiecezji, ale nie tylko. Biskupi będą poruszać tematy ważne dla kościoła w Polsce i te, które stawia przed nimi papież – mówi rzecznik kurii.

Ks. Andrzej Chmielecki, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła Ewangelisty i św. Wawrzyńca Męczennika chciałby, aby kościół zyskał rangę bazyliki.

Ze względu na wartość zabytkową i historię związaną ze świętym Maksymilianem Kolbe, być może byłaby szansa, aby w przyszłości kościół zyskał taki status. Tytuł nadaje jednak papież. Biskupi, którzy zjadą do Pabianic nie będą na temat debatować.

Jak się nieoficjalnie dowiedziało Życie Pabianic biskupi będą gościć w Hotelu Fabryka Wełny przy ul. Lipowej. Tu będą nocować i obradować. Pabianicki hoteldysponuje 105 miejscami noclegowymi. Pod obrady przygotowano 6 sal konferencyjnych, a szef kuchni restauracji hotelu przygotowuje specjalne menu dla niezwykłych gości. Biskupi dostaną też zaproszenie do zwiedzenia Afloparku przy ul. Widzewskiej.