Zakład Energetyki Cieplnej podnosi ceny ciepła. To już drugi raz w tym roku.

– Średni wzrost opłat dla odbiorców w nowej taryfie wynosi 9,04 procenta i spowodowany jest wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 - mówi Krzysztof Mondzielewski, prezes ZEC. - Nie byliśmy w stanie całej podwyżki wziąć na barki zakładu. Dlatego wystąpiliśmy do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zmianę obowiązującej taryfy.

Przypomnijmy, że nowa taryfa dla pabianiczan zaczęła obowiązywać 6 lutego tego roku. Pabianiczanie płacą za ciepło od tego dnia średnio o 8,45 procent więcej. Teraz dojdzie kolejna podwyżka.

– Zmiana taryfy wchodzi w życie z dniem 19 lipca 2021 roku - dodaje prezes ZEC.

Mieszkańcy bloków spółdzielczych dostali  już pisma od zarządu PSM  z następującą informacją:

" Nowa taryfa na ciepło wejdzie w życie od 19 lipca 2021 r. W związku z tym opłata za podgrzanie wody od tego dnia wynosić będzie:

- dla użytkowników lokali mieszkalnych rozliczonych za zużycie na podstawie wodomierzy - 24,15 zł za metr sześcienny.

Opłata stała za podgrzanie zimnej wody od 1 sierpnia 2021 roku wynosić będzie 0,35 zł za metr kwadratowy (powierzchni mieszkania) na miesiąc.Jednocześnie informujemy, że od 1 sierpnia 2021r. zostały ustalone nowe indywidualne stawki za centralne ogrzewanie dla każdego mieszkania. Stawki skalkulowano w oparciu o nową taryfę ZEC, która wyniosła 17,49 procent."

Dlaczego o 17,49 procent, skoro pierwsza podwyżka ZEC o8,45 proc. była w lutym?

Jak nam wyjaśniła nam PSM-ka pierwsza podwyżka z lutego nie została wprowadzona. Spółdzielcy mieli dostać książeczki w sierpniu tego roku z nowymi opłatami.

– Nie zdążyliśmy wydrukować nowych książeczek, gdy przyszła druga podwyżka - tłumaczą.

Teraz spółdzielcy dostaną książeczki z nowymi stawkami obowiązującymi od 1 sierpnia.