To pomysł animatora sportu, który tam pracuje, Kamila Simińskiego.
- To on znalazł program, z którego można było pozyskać pieniądze na ten cel - mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury
i Sportu.
Simiński to także nauczyciel wychowania fizycznego w SP nr 14 i trener siatkówki w Energii Pabianice. Poświęcił kilka miesięcy na budowę w pełni profesjonalnych dwóch boisk do siatkówki plażowej. 250 ton piasku wysypał przy  Orlikach zlokalizowanych przy Szkole Podstawowej nr 3. Wokół ustawił wysoką siatkę, aby piłka przy każdej zagrywce nie uciekała zawodnikom.
Pieniądze na to wszystko- 10 tys. zł.- zdobył  z  ogólnopolskiego programu Lider Animator, którego celem jest wspieranie projektów propagujących aktywność fizyczną. Drugie tyle dołożyło miasto.
Projekt pabianiczanina (zgłoszony pod hasłem „Kocham siatkówkę i chcę się nią podzielić”) zyskał uznanie w oczach komisji złożonej z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego, firmy Coca-Cola Poland Services oraz Fundacji Sport Support.
Jako pierwsze boiska testowały dziewczyny. W turnieju rozegranym 8 lipca zdecydowanie wygrała para Karina Marczyńska i Martyna Banaszczyk. Następnego dnia w turnieju mężczyzn zwyciężyli Bartek Kaśkiewicz z Dawidem Szenrokiem. Ten drugi w parze z Patrycją Jabłońską wygrał piątkowy turniej mikstów.