ad

Drzwi nowego dworca autobusowego na krańcówce przy Waltera Jankego codziennie odblokowywać się będą automatycznie o godzinie 4.10. To jedna z tych nowoczesnych technologii, w którą wyposażono obiekt.

poczekalnia dla pasażerów przy Waltera Jankego Życie Pabianic

- Budynek wyposażony jest m.in. w monitoring wizyjny, system sygnalizacji włamania i napadu, systemy pożarowe, oświetlenie awaryjne. Zastosowano ekologiczne ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła i rekuperacji. Budynek jest klimatyzowany – wymienia Aneta Klimek, rzecznik ratusza.

poczekalnia dla pasażerów przy Waltera Jankego Życie Pabianic

Jednak dla pasażerów liczy się przede wszystkim wygoda. Ci mają do dyspozycji dostępną wewnątrz poczekalnię z miejscami siedzącymi i toaletę (dostosowaną do osób niepełnosprawnych). Dworzec ma łącznie 61 metrów kwadratowych powierzchni. Przy wejściu znajduje się oddzielona wielką szybą kasa biletowa, a dalej pomieszczenia służbowe dla kierowców autobusów. Będą mogli korzystać tu w przerwie z osobnej łazienki i kuchni z kuchenką mikrofalową.

poczekalnia dla pasażerów przy Waltera Jankego Życie Pabianic

Dziś (piątek) władze miasta wraz z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym oficjalnie otworzyły obiekt, określając go „skokiem do przyszłości”.

Pasażerowie będą mogli korzystać z niego najprędzej w przyszłym tygodniu. Dworzec czynny będzie codziennie w godzinach 4.10 – 22.30. Zaś kasa biletowa działać będzie w dni powszednie od  6.30 do 14.30.

Obraz z kamer monitoringu zamontowanych wewnątrz jak i zewnątrz budynku, przez całą dobę obserwować będzie operator miejskiego monitoringu w komendzie Straży Miejskiej. Być może uchorni go to na dłużej przed wandalizmem.

poczekalnia dla pasażerów przy Waltera Jankego Życie Pabianic

Sama budowa budynku dworca była wyceniona na 378.840 zł netto.

Nowy obiekt zastąpił stary kontener, postawiony na krańcówce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia.

Jednak w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, odnowy doczekało się również otoczenie, czyli krańcówka.

poczekalnia dla pasażerów przy Waltera Jankego Życie Pabianic

- Jedną z ważniejszych jej części były roboty drogowe prowadzone od wjazdu na krańcówkę do placu manewrowego. Prace obejmowały nie tylko wymianę samej nawierzchni, ale też wykonanie odpowiednich warstw konstrukcyjnych wraz z wymianą krawężników oraz oznakowanie pionowe i poziome. Ponadto zrobiono chodniki, nowe nasadzenia zieleni i oświetlenie parkowe. Dla bezpieczeństwa doświetlono trzy przejścia dla pieszych przy dworcu: przez ul. 20 Stycznia, Waltera-Jankego i przez pętlę – wymienia rzeczniczka.

Realizacja inwestycji jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej (85% kosztów kwalifikowalnych) w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”. Miasto pozyskało także dodatkowe dofinansowanie ze środków budżetu państwa. Pierwszy przetarg na inwestycję został unieważniony. Jedyna oferta na wykonanie w drugim przetargu wyniosła 901.500 zł netto (1.108.845 zł brutto) i była nieco tańsza niż w pierwszym przetargu. Według kalkulacji wykonawcy największą kosztowo pozycją była przebudowa nawierzchni drogowej – 413.895 zł netto. Zakres prac obejmował też m.in. budowę chodników, zagospodarowanie terenu, przebudowę infrastruktury technicznej.