W poniedziałek dwie godziny urzędnicy miejscy i działacze związków zawodowych nauczycieli rozmawiali o nagrodach pieniężnych na Dzień Nauczyciela. Co roku prezydent przyznawał je dyrektorom placówek podległych Urzędowi Miejskiemu. W tym roku wstrzymał wypłaty nagród. Dlaczego? Bo kasa miejska świeci pustkami i trzeba zacisnąć pasa.
– Ale rok jeszcze się nie skończył. Jeśli sytuacja się poprawi, to wypłacimy te nagrody, nawet na gwiazdkę – obiecywał Zbigniew Dychto.
A co z nagrodami dla nauczycieli, które dyrektorzy palcówek przyznali swoim pracownikom? Listy nagrodzonych już wiszą w szkołach.
– Wypłaty zostały wstrzymane – dodaje Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim.
Związkowcy nie dają za wygraną. We wtorek (13 października) umówili się na kolejną rundę rozmów.
Starosta Krzysztof Habura nie miał takiego dylematu, jak prezydent Zbigniew Dychto. Na nagrody przeznaczył 27.000 zł.
Od 1.100 zł do 1.600 zł dostanie 9 nauczycieli i wszyscy dyrektorzy szkół średnich: Alicja Bujacz – dyrektor I LO, Krzysztof Zajda – dyrektor II LO, Janina Śmiechowicz – dyrektor ZS nr 1, Henryk Kucharski – ZS nr 2, Hanna Grącka – ZS nr 3, Bożena Bulzacka – ZSP nr 5, Małgorzata Fijałkowska – ZS nr 6 w Ksawerowie, Grażyna Wójcik – dyrektor MDK-u, Zofia Szmidt – dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach.
- Wysokość nagrody zależy od tego, jakie kryteria dany dyrektor spełniał – mówi Tadeusz Rosiak, członek Zarządu Starostwa Powiatowego.
Nagrody honorowe - Medal Edukacji Narodowej, otrzymają: Grzegorz Gwis z Poradni Pedagogiczno–Psychologicznej w Konstantynowie, Bronisława Socha – nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2, Małgorzata Nowak - Zespół Szkół nr 3. Nagrody będą wręczone 15 października w Filharmonii Łódzkiej.
Złotym Medalem za długoletnią służbę odznaczona zostanie Zdzisława Góralczyk – pracownica administracji w Poradni Pedagogiczno–Psychologicznej w Konstantynowie.