Dziś (22 kwietnia) przypada Światowy Dzień Ziemi. Święto ma na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. Symbolicznie Dzień Ziemi odwołuje się także do idei równości wszystkich ludzi, którzy bez względu na rasę, religię i status materialny zamieszkują tą samą planetę.
Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 po upadku "żelaznej kurtyny". Organizowane były spontanicznie przez nowo powstające, pozarządowe, niezależne, polskie organizacje ekologiczne.
W Łodzi, na Rynku Manufaktury, z okazji tego dnia Monika Szpener, absolwentka kierunku rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykona instalację – ławki na śmieci - wykorzystując rozmaitego typu odpady i surowce wtórne. Praca będzie powstawać na oczach widzów niemal cały dzisiejszy dzień. Kompozycje i obiekty wykonane z materiału, który dla większości ludzi jest zawadzającym śmieciem, nobilitują go jako tworzywo i nadają zupełnie nowe, zaskakujące znaczenia - stare klawiatury komputerowe, wklejone w organiczny stelaż, stają się praktyczną ławką, a zużyta tektura tworzy wygodny szezlong. Dziś w Manufakturze będzie czekało na najmłodszych, i nie tylko, wiele atrakcji. Wśród nich znajdą się pokazy filmowe 3D, quizy, konkursy i warsztaty.