W niedzielę 17 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji dziś przed Urzędem Miejskim pabianiczanie uczcili pamięć ofiar.

Na drogach naszego powiatu od początku tego roku doszło do 49 wypadków, w tym 7 ze skutkiem śmiertelnym. Zginęło 3 pieszych, 3 rowerzystów i jeden motorowerzysta.

Ostatni śmiertelny wypadek zdarzył się w tym tygodniu na ul. Zamkowej.

Zobacz: Śmiertelny wypadek na ul. Zamkowej. Kierowca próbował reanimować pieszą

- Główną przyczyną tych wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu – wymienia nadkomisarz Joanna Szczęsna z pabianickiej policji.

Odnotowano także 1.334 kolizje.

Dzisiejsza akcja przed Urzędem Miejskim to działania w ramach ogólnopolskiej kampanii #ChodziOżycie, która ma przypominać samorządowcom o tym, że bezpieczeństwo mieszkańców leży w ich rękach. W naszym mieście przyłączyli się do apelu przedstawiciele Rowerowych Pabianic.

O godzinie 17.00 zjawili się przed ratuszem i uczcili minutą ciszy pamięć ofiar wypadków. Zapalili też znicze. Później odbył się symboliczny przejazd rowerami, ulicami miasta.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku w Wielkiej Brytanii i jest obchodzony corocznie w trzecią niedzielę listopada, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem ONZ.