Mszę zaplanowano na godz. 9.00. Będzie transmitowana z kaplicy prywatnej arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Zobaczymy ją w Internecie na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka, a także w telewizji regionalnej TVP3 Łódź.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy - pięć dni przed jego ukrzyżowaniem. Palma to symbol "drzewa życia" i zwycięstwa.

Wielu z nas tradycyjnie kupiło palmy i ozdobi nimi swoje domy.

- Mimo pandemii w mieście ustawili się sprzedawcy palemek. Kupiłam. Nie będą poświęcone w kościele, ale będą symbolem, że zbliżają się święta. Ozdobię nimi dom jak co roku. Będą wyrazem nadziei, aby to wszystko już się skończyło – mówi pabianiczanka.

Zwyczaj święcenia palm nie jest typowo polskim zwyczajem. Tradycja ta znana jest we wszystkich krajach europejskich, gdzie obchodzone są Święta Wielkanocne. W Polsce święci się palmy od XI w. Ze święceniem palm są związane zwyczaje i obrzędy. Najbardziej znany, to połykanie bazi, co ma zapobiegać chorobom i bólom gardła.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. W piątek ma się odbyć Ekumeniczna Droga Krzyżowa, którą będziemy mogli obejrzeć na kanale Archidiecezji Łódzkiej o 15.00. Do 12 kwietnia, czyli do Wielkanocy obowiązuje dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej, łącznie z mszą świąteczną

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Na ten sam okres czasu zawieszam odprawianie w kościołach archidiecezji łódzkiej nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Zali. Zachęcam wiernych, by te formy modlitwy podjęli indywidualnie w swoich domach lub prywatnie w kościołach – napisał arc. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.