Wiadomo już, że matury przebiegną bez zakłóceń. Nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego zaraz po uzyskaniu informacji o projekcie nowej ustawy rządu przeprowadzili klasyfikację, czyli wystawili uczniom oceny i zatwierdzili je na radzie pedagogicznej. W piątek zrobili to nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego. W pozostałych szkołach, czyli Zespole Szkół nr 1, Zespole Szkół nr 2 i Zespole Szkół nr 3, klasyfikację przeprowadzi dyrektor.

– Na mocy nowej ustawy rada pedagogiczna, jeśli nie zatwierdziła ocen do piątku, nie ma już do tego prawa. W naszej szkole nauczyciele do końca strajkowali i w tej sytuacji klasyfikację przeprowadza dyrektor. Na szczęście, wszyscy nauczyciele wystawili oceny – mówi Agnieszka Kulpińska–Górska, dyrektor ZS 3.

Na koniec roku szkolnego organizowane są uroczystości z wielką pompą. W tym roku będą nieco skromniejsze, bo na przygotowanie występów artystycznych potrzebny jest czas. W piątek w niektórych pabianickich szkołach odbyły się spotkania z maturzystami. Tak było m.in. w II LO. 

– Musiałem przekazać maturzystom formalności związane z przebiegiem matur – mówi Krzysztof Zajda, dyrektor II LO.

We wtorek świadectwa odbiorą uczniowie Zespołu Szkół nr 1.

– Najlepsi dostaną atrakcyjne nagrody – zapewnia Paweł Szałecki, dyrektor ZS nr 1. – Dla sportowców mamy koszulki, sprzęt sportowy i drobny sprzęt RTV. Dla tych, którzy mają świadectwo z wyróżnieniem, są nagrody ekstra.

We wtorek mają się odbyć zakończenia roku szkolnego również w ZS 2 i ZS 3. 9 maja o 14.00 świadectwa odbiorą maturzyści z I LO. W II LO oficjalne zakończenie roku przesunięto na 24 maja.

Zgodnie z harmonogramem odbędą się w Pabianicach matury. 6 maja uczniowie napiszą język polski, na drugi dzień – matematykę i na trzeci dzień – język obcy. Nie będzie problemów ze zorganizowaniem komisji egzaminacyjnych.

– Nie chcieliśmy, aby matury przebiegały w atmosferze niepewności. Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której uczniowie baliby się, że nie będą mieli możliwości zdawania tak ważnego egzaminu. Dlatego w takim momencie zawieszono strajk – mówi Elżbieta Dyba, prezes ZNP w Pabianicach.

Naukę w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych kończy ok. 460 uczniów. Do matury przystąpi 103 uczniów z I LO, 124 z II LO, 32 z ZS 1, 150 z ZS 2 i 85 z ZS3. Do poprawki mają prawo również te osoby, który nie zdały matury w minionych latach.