Nie było „normalnych” rekolekcji dla uczniów, Gorzkie Żale i Drogi Krzyżowe odbywały się online. Same przygotowania do świąt wyglądają inaczej, w Niedzielę Palmową nie poświęciliśmy palm. Do tego gdy mijają kolejne dni wprowadzane są przez rząd coraz większe restrykcje i obostrzenia dotyczące poruszania się na zewnątrz i zgromadzeń.

W ubiegłych latach w zwykłe przedświąteczne dni na msze przychodziło po kilkaset osób. Obowiązkowo w drogach krzyżowych uczestniczyły dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii świętej.

Im bliżej świąt, tym wiernych przybywało. Przychodzili na msze m.in. z obowiązku spowiedzi świętej przed Wielkanocą. W piątek tydzień przed świętami ulicami miasta szła droga krzyżowa. W tym roku powinna się odbyć 3 kwietnia. Nie było. W sobotę tłumy święciły pokarmy. Robili to również ci, którzy na co dzień nie są praktykujący. Wielu szło na święcenie całymi rodzinami.

- My zawsze szliśmy w czwórkę. W Wielkanoc, gdy była ładna pogoda to odwiedzaliśmy również inne kościoły, żeby pooglądać jak ustrojone są groby pańskie – opowiada 15-letni Jakub. - W tym roku zapewne zobaczymy to w internecie.

Święta Wielkanocne zaczęliśmy obchodzić w Wielki Czwartek (9 kwietnia). Wtedy to rozpoczyna się Triduum Paschalne. W Wielki Piątek (10 kwietnia) nie ma mszy świętych, jest adoracja najświętszego sakramentu. Święcenie pokarmów wypada 11 kwietnia. Dzień później obchodzić będziemy najważniejsze święto, czyli Wielkanoc. W poniedziałek drugi dzień świąt, popularnie nazywany Śmigusem Dyngusem.

Tak to ma wyglądać

Prezydium Komisji Episkopatu Polski wydało biskupom specjalne instrukcje.

- W Wielki Czwartek liczba uczestników Mszy Świętej Krzyżma ma ograniczyć się do najbliższych współpracowników biskupa. Nie będzie obrzędu obmywania nóg. W Wielki Piątek kościoły pozostaną otwarte, jednak obowiązkiem księży jest dopilnować, by nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach – informują.

W 2020 roku nie będzie święcenia pokarmów. W zamian za to biskupi proponują, by przeprowadzić w domach obrzęd błogosławienia posiłków przed śniadaniem wielkanocnym.

- Tekst modlitwy umieścimy na naszej stronie internetowej. Wszystkim parafianom życzymy błogosławionych świąt i codziennie modlimy się o to, aby epidemia się skończyła – mówi ks. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla.

Ponadto, w Wielką Sobotę, modlitwy przy Grobie Pańskim mają odbywać się w małych grupach ludzi. Podczas Wigilii Paschalnej oraz mszy wielkanocnej nie będzie można używać wody święconej. Pominięte zostanie również rozpalanie ogniska podczas liturgii światła. Zamiast niego zapalona zostanie świeca.

Decyzje dla łódzkiego

Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki podkreśla, że w każdym zgromadzeniu może uczestniczyć 5 osób, nie licząc księży i przedstawicieli służby liturgicznej i kościelnej. Zapewni, że również uczestnicy mszy ze strony kościoła będą zredukowani do minimum.

- Celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych – zarządził arcybiskup.

Prosi też, aby wszystkie wspólnoty zakonne męskie i żeńskie sprawowały liturgię Triduum w swoich kaplicach domowych. Przez kanały internetowe, a także w TVP3 transmitowane będą msze, które odbędą się w archikatedrze łódzkiej.

- Zachęcam wiernych , aby w taki sposób uczestniczyli w mszach świętych, czyli poprzez uczestnictwo w transmisjach prowadzonych przez mass-media.

Msze i inne uroczystości świąteczne sprawowane przez arcybiskupa Rysia mają być transmitowane: liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30, liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00.

Jednocześnie arcybiskup przypomina wiernym, że w dni Triduum Paschalnego udział w wieczornych celebracjach liturgicznych można zastąpić odmówieniem w zaciszu domowych Liturgii Godzin: w Wielki Czwartek i Wielki Piątek – Nieszporów, w Wielką Sobotę – Godziny Czytań z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.