22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia każda osoba, która zdecyduje się zrezygnować z jazdy samochodem lub motocyklem, będzie mogła bezpłatnie jechać pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jest tylko jeden warunek: pasażer, który zechce skorzystać z propozycji nieodpłatnego przejazdu, będzie musiał okazać prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu.

Samochody, choć znacznie ułatwiają życie, emitują spaliny i zanieczyszczają środowisko. „Korkują” też centra miast. W Łodzi w godzinach szczytu średnia prędkość jazdy wynosi ok. 22 km/h, w Warszawie – około 25. Stojąc w korkach tracimy rocznie blisko 20 godzin, czyli prawie dobę! Stąd inicjatywa, by ruch ten ograniczyć. 

Pomysł Dnia Bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku. Od maja 2012 roku Dzień Bez Samochodu w pewnych częściach stolicy Indonezji obchodzony jest w każdą niedzielę.