Dziś nowoczesny respirator do intensywnej opieki medycznej trafił na OIOM naszego szpitala. Jeszcze jest w paczkach, a od jutra będzie gotowy do pracy. To wart prawie 100.000 zł respirator Axcent Lyra X2 - dar Fundacji „My kochamy Pabianice” i firmy Aflofarm Farmacja.

- Od wielu lat udzielamy placówce wsparcia, dokładając cegiełkę do lepszego zdrowia i komfortu przebywających w niej pacjentów. Nie zapominamy przy tym o lekarzach i pielęgniarkach. Chcielibyśmy, aby specjaliści z naszego szpitala mogli pracować w jak najlepszych warunkach i na najlepszym sprzęcie- mówi Andrzej Furman, prezes fundacji „My kochamy Pabianice”

- Dlatego tym razem zdecydowaliśmy się przekazać pabianickiemu szpitalowi najwyższej wydajności respirator do wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej. Chciałbym, żeby nigdy nie był potrzebny, jednak w obecnej sytuacji to sprzęt, który naprawdę ratuje życie.

Respirator Axcent Lyra X2, nazywany też sztucznym płucem, jest urządzeniem intensywnie wspierającym lub całkowicie zastępującym mięśnie pacjenta podczas wykonywania pracy oddechowej. W przypadku zakażenia koronawirusem, który atakuje płuca, daje on pacjentowi czas oraz potrzebne siły na walkę z chorobą. Jak dotąd najwięcej zachorowań na COVID-19 zanotowano dotychczas na Mazowszu (175) i w woj. łódzkim (111).

Większość osób zakażonych wirusem odczuwa łagodne objawy, jednak niektórzy doświadczają poważniejszych dolegliwości i mogą wymagać opieki szpitalnej. W tym przypadku, kluczowym czynnikiem decydującym o skutecznym leczeniu chorych może okazać się dostęp pacjentów do respiratorów. Na stanie szpitala pabianickiego jest 17 respiratorów. Dar  Fundacji jest 18.urządzeniem. Obecnie w PCM pracuje 16 respiratorów. Dwa aparaty, decyzją wojewody, w ubiegłym tygodniu zostały przekazane do szpitala w Zgierzu.  Tam wspomagają chorych w utworzonym szpitalu zakaźnym.

- Osoby zarażone wirusem SARS-CoV-2 z ciężką niewydolnością oddechową, będą absolutnie potrzebowały podłączenia pod respirator. W procesie leczenia  kluczowa może okazać się nie liczba łóżek, ale właśnie dostęp do respiratorów- mówi dr Włodzimierz Abramowicz ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii- Jesteśmy naprawdę wdzięczni za ten dar dla pabianiczan.

Specjalistyczny respirator to kolejna forma wsparcia udzielona Pabianickiemu Centrum Medycznemu przez firmę Aflofarm oraz przynależne jej fundacje. W ubiegłych latach, beneficjentami były m.in. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który otrzymał sprzęt medyczny o wartości około 600 tys. złotych, Oddział Rehabilitacji, który wyposażono w 58 specjalistycznych łóżek  czy Oddział Urologiczny, któremu przekazano środki na zakup lasera holmowego.