- W powiecie pabianickim funkcjonuje 180 rodzin zastępczych. Jest w nich 220 dzieci – wylicza Irena Grenda, członek zarządu Starostwa Powiatowego.
 
Mamy 4 rodziny zawodowe, w których żyje ośmioro dzieci. Pod opieką 176 rodzin zastępczych niezawodowych jest 212 dzieci.
 
- W minionym roku powstało 14 nowych rodzin, w których umieszczono 18 dzieci – mówi Grenda. - Wypłacono im jednorazową pomoc na przyjęcie dzieci. W sumie to 20.500 zł.
 
Ze szpitala pabianickiego w ciągu roku pracownicy Starostwa odebrali sześcioro dzieci, których nie chcieli zabrać rodzice. Trafiły do Domu Małego Dziecka w Piotrkowie. Troje dzieci zgłoszono już do adopcji po uzyskaniu dokumentów z sądu.
 
Z programu 500 plus rodziny zastępcze otrzymały 616.519 zł. Pieniądze dostało 129 rodzin na 155 podopiecznych.
 
- Szkoliliśmy też kandydatów na rodziny zastępcze. W sumie było to 8 osób – wylicza. 
 
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pabianicach poszukuje kandydatów z terenu powiatu pabianickiego na rodzinę zastępczą niezawodową oraz zawodową, a także zawodową pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego. Osoby pragnące zostać rodziną zastępczą mogą się zgłosić do PCPR przy ul. Traugutta 6a, piętro I, pok. nr 14.
 
Zapraszają w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 8.00 do 16.00. Wtorki w godzinach od 8.00 do 17.00. Piątki w godzinach od 8.00 do 15.00.
 
Dyrektorem PCPR w Pabianicach jest Jarosław Grabowski.
 
Jeżeli chcesz zostać rodziną zastępczą to:
   1.    Przede wszystkim omów plany przyjęcia dziecka w opiekę zastępczą ze swoją najbliższą rodziną, decyzję podejmijcie wspólnie.
 
   2.    Zastanówcie się, jakie są motywacje przyjęcia dziecka.
 
   3.    Skontaktuj się z doświadczoną rodziną zastępczą.
 
   4.    Wybierz odpowiednie szkolenie prowadzone z udziałem rodzin zastępczych.
Rodzinę zastępczą tworzy się w celu zapewnienia dziecku (dzieciom) opieki z powodu wystąpienia w ich rodzinach różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Celem działania rodziny zastępczej jest wzmocnienie rodziny naturalnej, tak aby dziecko mogło do niej powrócić wzmocnione i wyposażone w umiejętności, np. tworzenia trwałych związków emocjonalnych.
Rodzina jest podstawową formą opieki nad dzieckiem. To rodzina kształtuje w dziecku normy, przekazuje wartości, uczy zasad współżycia społecznego, zabezpiecza potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa, szacunku i uznania, samorealizacji.
Propagowanie i rozwijanie rodzinnej opieki zastępczej ma głębokie uzasadnienie społeczne i ekonomiczne. Jest to jeden z najbardziej efektywnych i pożądanych sposobów ochrony i pomocy dzieciom nieposiadającym naturalnej i prawidłowo funkcjonującej rodziny. O sieroctwie społecznym mówimy, gdy rodzice dzieci nie chcą, nie mogą lub nie potrafią wypełniać swoich obowiązków rodzicielskich. Decyzją sądów rodzinnych osobom tym zostaje ograniczona, zawieszona lub odebrana władza rodzicielska. Wszystkim nam zależałoby, aby takie dzieci trafiały do rodzin zastępczych, a nie do domów dziecka.
Pomimo prób poprawienia prawodawstwa i przekształcania placówek opiekuńczo-wychowawczych, nadal zbyt wiele dzieci wychowuje się w formach opieki instytucjonalnej, czyli w domach dziecka. Aby możliwe było znalezienie dla obecnych podopiecznych domów dziecka miejsc w rodzinach zastępczych i stworzenie sprawnego systemu rodzinnej opieki nad dzieckiem, potrzeba wielu nowych rodzin zastępczych.
 
Wniosek o ustanowienie rodziny zastępczej należy złożyć samodzielnie w Sądzie Rejonowym w Pabianicach III Wydział Rodzinny i Nieletnich w dwóch egzemplarzach. Do wniosku należy dołączyć przede wszystkim:
 
   -    odpis aktu małżeństwa (w przypadku małżonków),
   -    odpis aktu urodzenia dziecka obejmowanego pieczą zastępczą,
   -    zaświadczenie o wysokości uzyskiwanego dochodu,
   -    zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
   -    zaświadczenie o niekaralności.