13 kwietnia zmieniły się wytyczne. Punkty Szczepień Masowych i wszystkie ustalenia z nimi związane już nie obowiązują. W naszym powiecie mają powstać dwa duże Punkty Szczepień Powszechnych (PSP), zorganizowane przez powiat przy udziale miasta.

– Szczepienie pierwszych pacjentów w PSP ma zacząć się po 25 kwietnia. Dziennie będzie się szczepić 500 osób - mówi Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

W powiecie pabianickim mają powstać dwa Punkty Szczepień Powszechnych: w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Lutomierskiej i w Pabianicach - w Pabianickim Centrum Medycznym.

– Ze względu na organizacyjne możliwości PCM i w związku z zapowiedzianym przez rząd zwiększeniem dostaw szczepionek przeciwko Covid-19 zwróciliśmy się do dyrektora Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na uruchomienie „filii” dla PSP PCM w Szkole Podstawowej nr 16 - mówi prezydent.

Tu planowano otworzyć 19 kwietnia punkt szczepień masowych. Szkoła została na to przygotowana – w dużej sali gimnastycznej ustawiono pięć boksów do szczepień, zakupiono lodówki, wyposażono w komputery i oznaczenia zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi.

– Koszt organizacji punktu szczepień wyniósł ponad 40 tys. zł - wylicza prezydent.

Zdaniem władz miasta uruchomienie punktu w szesnastce pozwoliłoby na wyszczepienie większej liczby mieszkańców, zapewniłoby zachowanie bezpiecznego odstępu osób szczepionych od pacjentów badanych oraz pozwoliłoby na większy komfort pracy zespołów szczepiących. Jeśli NFZ nie da na to zgody, do organizacji PSP szykuje się Pabianickie Centrum Medyczne.

– Mamy mała salę konferencyjną obok gabinetu rezonansu, na niskim parterze. Jest tu drugie wejście - opowiada Adam Marczak, dyrektor administracyjno -techniczny szpitala.– Będzie trudniej, ale damy radę.

– Punkt szczepień w szkole został doskonale przygotowany zgodnie z naszymi zaleceniami - dodaje dr Lechosław Dorożała, dyrektor do spraw medycznych PCM.– Jeśli będzie trzeba, będziemy szczepić także w soboty i niedziele.

Kiedy się zaczną szczepienia w nowym punkcie? Nie wiadomo. Wszystko zależy od decyzji NFZ.