Zbliża się sezon zachorowań na grypę. Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia namawiają, by się szczepić, ale szczepionek nie ma, nawet na lekarstwo

Jedynym sposobem aby zminimalizować skutki ataku jesienno-zimowych wirusów są szczepienia przeciwko grypie.
 

Eksperci od lat zalecają szczepienia przeciwko grypie osobom powyżej 65. roku życia oraz dotkniętymi przewlekłymi chorobami. To te same osoby, które są w grupie ryzyka ciężkiego zachorowania na Covid -19.

W tym roku zainteresowanie szczepieniami jest duże. Tylko szczepionki w aptekach nie ma nawet na lekarstwo. W Pabianicach są 44 apteki. Sprawdziliśmy w połowie z nich dostępność szczepionki przeciw grypie. Farmaceuci rozkładali ręce. Mówili o minimalnych dostawach, które już się „rozeszły”. Proponowali wpisanie na listę oczekujących.

Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do szczepień i informuje, że od września 2020 r. na liście leków refundowanych znalazło się także kilka szczepionek przeciw grypie.

- Dla osób po 75. roku życia szczepienie będzie bezpłatne, a dla dzieci, kobiet w ciąży , osób po 65 roku życia i innych refundowane nawet w 50 procentach – informuje Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

50 procent centy zapłacą za szczepionkę rodzice dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieciom podaje się szczepionkę donosowo. To szczepionka Fluenz Tetra. Rodzic zapłaci za nią (po refundacji) 47,87 zł. Refundacja przysługuje też dorosłym od 18. do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi (w tym cukrzycą), kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach. Szczepionka to Influvac Tetra, za ktorą w aptece zapłacimy (po refundacji) 24,95 zł. Kobiety w ciąży za szczepionkę Influvac Tetra, w aptece zapłacą za (po refundacji) 24,95 zł. Dorośli od 65. roku życia do 75. roku życia. Za szczepionkę czterowalentną Vaxigrip Tetra, w aptece zapłacą (po refundacji) 22,88 zł. Szczepionka czterowalentna przeciw grypie Vaxigrip Tetra jest bezpłatna dla osób powyżej 75. roku życia.